Jak najít levné ubytování na cestách

Jeden z největších cestovatelských mýtů je, že musíte být bohatí, abyste viděli a navštívili svět. To samozřejmě není pravda. Cestování může být i velmi levné, a to zejména při využití alternativních forem přenocování.

Ve skutečnosti snížením největších fixních nákladů, což je ubytování a pořízení levných letenek, lze dospět k velkým úsporám. Naštěstí levné ubytování je dostupné po celém světě a ani i při zachování lepšího standartu nemusíte ihned platit za drahé hotely.

Apartmány a levné hotelové pokoje

Jsou chvíle, kdy si přejete trochu pohodlí a soukromí, zvlášť když cestujete jako rodina. Pokud to váš rozpočet dovolí, pak je jasnou volbou hotel ve střední úrovni nebo apartmány.

Apartmány jsou často levnější než hotelové pokoje, zvláště pokud preferujete společné vaření nebo stravování se mimo ubytování.

Tipy pro hotely a apartmány:

 • Booking.com & Hotels.com jsou dobré stránky pro hledání hotelů a apartmánů
 • Hledejte takové ubytování, které má pozitivní recenze a vhodnou polohu

Hostely (Backpackery)

Hostely jsou oblíbenou volbou při cestování s omezeným rozpočtem. Pokoje jsou ve stylu kolejí, kdy pokoje a veškeré sociální zařízení jsou sdíleny více lidmi. Mnoho hostelů nabízí čisté pokoje a jedná se o skvělé místo nejen pro mladé lidi. Není nic neobvyklého potkat na snídani lidi v postarším věku s úsměvem na tváři.

Hostely jsou bezpečné, levné a mnohdy zábavné a to nejen pro mladé batůžkáře.

Ovšem, co hodně cestovatelů neví, je že většina hostelů kromě sdílených pokojů nabízí i menší pokoje pro jednotlivce nebo páry. Cena je samozřejmě drobet vyšší, ale mnohdy pokoje dosahují kvality hotelových pokojů.

Kromě nízké ceny za přespání, hostely poskytují skvělou možnost se seznámit a popovídat s lidmi z celého světa. Společná kuchyň a obývací prostory k tomu velmi napomáhají. Častou výhodou je i zahrnutá snídaně již v ceně.

Tipy pro hostely:

 • HostelBookers & HostelWorld & Hostels jsou dobré stránky pro hledání hostelů ve světě.
 • Vyhněte se hostelům, které neposkytují možnost uzavření si vašich cenností.
 • Vlastní zámek vám často ušetří několik desítek korun a hodí se kdekoliv na cestách.
 • Ucpávky do uší & maska na oči vám pomůže v případě nočního hluku a světla.

Jakmile najdete ideální hotel či hostel, zkuste vyhledat oficiální stránky a zkontrolovat, zda nenabízí ještě lepší cenu. Pokud není sezóna a nehrozí vyprodání, tak je mnohdy možné se domluvit na místě či telefonicky na lepší ceně. Nikdo nemá rád prázdné pokoje.

Bezplatné ubytování přes Couchsurfing

Pokud cestuje, rádi poznáváte místní lidi a ještě chcete mít spaní zadarmo, tak je ideální čas se seznámit se službou couchsurfing. Jedná se komunitu lidí z celého světa, kteří otevřeli lidem své dveře a nabídli jim spaní zadarmo.

Říkáte si, proč to dělají? Jsou to lidé, které baví cestování, poznávání nových lidí nebo pouze rádi sdílí svou kulturu s ostatními. Po každé zkušenosti je možné zanechat člověku komentář nebo hodnocení na jeho profilu, díky čemu hostitelé a cestovatelé mají představu o dané osobě a zabrání se tak částečně zneužívání webu.

CouchSurfing tipy:

 • Poskytněte co nejvíce informací o sobě k získání důvěry.
 • Posílejte vždy personalizované žádosti, nikoliv obecné.
 • Mějte vždy čas si popovídat nebo zažít něco srandovního s hostiteli.
 • Účastněte se setkání v okolí vašeho bydliště za účelem získání prvních referencí.
 • Kromě ubytování lidí můžete získat reference i posezením či provedením lidí po městě.

Couchsurfing je často považovaný za jednu z nejlepší věcí, které se udály v cestování. Kromě ušetření peněz, poznání nových lidí a jejich kultury máte i jedinečnou možnost poznat město z jiného úhlu pohledu. Lidé vás mnohdy někam zavedou či vám ukáží místa, která byste jinak sami nenavštívili.

Na druhou stranu vám hledání ubytování zabere o něco více času, do poslední chvíle nemáte nic jistého a rovněž máte nepsané pravidlo, že byste měli alespoň část svého času věnovat hostiteli a povídání si s ním.

Krátkodobý pronájem ubytování přes Airbnb

Velkým trendem v posledních letech je nabízení volných pokojů nebo celého bytu cestujícím na denní, týdenní či měsíční bázi za účelem si něco vydělat. Bydlení je obvykle zcela vybavené a to vše za cenu levného hotelu.

Velká výhoda ubytování je začlenění se mezi místní lidi a příjemné prostředí, které vám dodá pocit, že v dané zemi žijete. V případě pronájmu pokoje máte možnost se i seznámit s ostatními spolubydlícími a získat užitečné rady a tipy. Na rozdíl od couchsurfingu, zde nemáte potřebu se s nikým bavit a záleží čistě na vás.

Tipy ke krátkodobému pronájmu:

 • Airbnb je skvělé místo k vyhledání krátkodobého pronájmu.
 • Ideální doba ke krátkodobému pronájmu je týden a více na jednom místě.
 • Vyberte si místo s kladným hodnocením od předchozích nájemců.
 • Prozkoumejte místo a možnosti dopravy v okolí bydliště.
 • Pokud plánujete pobyt delší než měsíc, tak hledejte raději ubytování přes lokální inzerci a služby poskytující zpravidla výhodnější nabídky.

Kempování

Pokud máte rádi přírodu a nevadí vám spát venku na cestách, tak kempování je pro vás jasnou volbou. Většinou za spaní nic neplatíte a pouze v případně oblíbených turistických míst platíte menší poplatek.

Se stanem nebo houpací sítí určenou ke kempování se můžete vydat téměř kamkoliv a vždy budete mít jistotu, že si místo na spaní najdete. Výhodou je značné ušetření za ubytování a možnost navštívit odlehlé oblasti, kam byste se jinak nedostali.

Tipy ke kempování:

 • Snažte se vyhnout kempování na označených soukromých pozemcích.
 • Mějte dostatek vody a držte si jídlo dál od svého stanoviště, ideálně třeba na stromě.
 • Respektujte životní prostředí a nenechávejte po sobě odpad.

Auto kempování

Spojení dopravy a ubytování zní rovněž jako skvělý plán jak ušetřit hromadu peněz a ještě nebýt závislý na veřejné dopravě a místech, kam by se člověk jinak těžko dostával. Pokud plánujete na dovolené si vypůjčit auto, tak už můžete vybírat typ auta podle záměru, že občas strávíte noc pod jeho střechou. Mějte ovšem na paměti, že v některých zemí je s obytným autem zakázané přespávat na parkovištích či jiných veřejných prostranství.

Tipy pro auto kempování:

 • Pokud plánujete spát v rušných místech a v klidu se prospat, tak si pořiďte věci na zatažení oken, tak aby lidé po vás ráno nekoukali.
 • Je chytré parkovat na odpočívadlech nebo poblíž míst, kde si ráno můžete skočit na toaletu a dát se trochu dohromady.
 • Některá auta nabízí možnost si postavit stan na střeše auta, čímž dosáhnete určitého komfortu a bezpečí.

Spaní při cestování

Skvělý způsob, jak ušetřit část pěněž za ubytování je cestováním přes noc.

Veřejné prostory

Máte rezervované letadlo, autobus nebo vlak a nechcete platit za hotelový pokoj, který sotva využijete? Pokud vypadáte poměrně čistě, tak není problém si lehnout na letišti či zastávce a pravděpodobně vás ani nikdo nebude obtěžovat. Dopravní terminály jsou obvykle otevřené po celou noc a záchody jsou zde samozřejmostí. Pokud budete mít i štěstí, můžete dokonce získat bezplatné Wi-Fi.

Cestování přes noc

Další způsob jak ušetřit část peněz za ubytování je cestování během noci. Spánek ve vlaku, letadle či autobusu nemusí být zcela pohodlný, ale jakmile budete na to připravení, tak není problém se ráno probudit čerství a připravení na nové dobrodružství.

Tipy při spaní v průběhu cesty:

 • Vyhněte se rušným místům a hledejte takové, kde nikomu nebudete vadit.
 • Přikrývka, maska na oči či ucpávky do uší se mohou hodit.
 • Mějte své cennosti vedle sebe a ideálně tak, aby se do nich nikdo nedostal.
 • Vyberte si místo s dostatkem prostoru.
 • Spřátelte se ideálně s přísedícím, aby vás upozornil v případě potřeby.

Další tipy a možnosti levného ubytování 

Pokud máte rádi výzvy a chcete zažít netradiční zážitky, tak můžete vyzkoušet několik z velmi alternativních způsobů ubytování ve světě:

 • Pobyt v klášteře. Ubytování je velmi jednoduché, mnohdy skládající se pouze z postele a stolku. Jedná se zpravidla o velmi přátelské a klidné místo.
 • Zajímá vás, jak vypadá všední život na farmě? Pak můžete vyzkoušet pobyt a ubytování na farmě. Vyhledejte Farm stay a místo kam jedete.
 • Už jste slyšeli o Housesitting? Lidé nabízí ubytování zadarmo ve svých domech a na oplátku očekávají, že se jim například postaráte o zvířata či pohlídáte byt, zatímco jsou na cestách.
 • Vlastníte dům či byt a jste ochotni si na chvíli vyměnit bydlení s někým jiným? Co třeba zkusit Home Exchange. Jednoduše se domluvíte s protějškem a navzájem si prohodíte bydlení na určitou dobu.
 • Rádi pomáháte ostatním a nevadím vám přiložit ruce k dílu? Dobrovolnictví či bydlení za odvedenou práci není nic nového. Zkuste WWOOF, Workaway nebo HelpX. Pracovní zkušenost vás naučí nové dovednosti, poskytne pohled do cizí kultury a mnohdy pomůžete dobré věci v rámci cestování. Vždy se ujistěte, kolik hodin práce je vyžadováno a zda je součástí i jídlo či jiné poplatky.

Jak sami vidíte, existuje celá řada možností levného ubytování na cestách. Od dražších hotelů až po ubytování zcela zdarma. Máte vlastní tipy či znáte i jiné možnosti levného ubytování?

3 Vložit komentář