Praktické informace na Madeiru

Kompletní praktické informace při cestě na Madeiru:

Vstupní podmínky

Souostroví Madeira patří stejně jako Portugalsko mezi členy Evropské unie, což znamená, že pro vstup do této země postačí platný cestovní pas či občanský průkaz.

Žádná jiná cestovní opatření, jako jsou ku příkladu víza, nejsou pro vstup potřeba. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi na Madeiru

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Stejně jako ve většině evropských zemích se na Madeiře platí eurem.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Eura je dobré si vyměnit před odjezdem z ČR, kurz je u nás výhodnější a navíc se vyvarujete tomu, že si banky či směnárny budou účtovat neúměrně vysoké poplatky za výměnu peněz. V Portugalsku byste navíc českou korunu jen stěží směnili za místní eura.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny na Madeiře

Obecně jsou ceny v Portugalsku a stejně tak na Madeiře vyšší než u nás. Ceny v restauracích se liší v závislosti na druhu restaurace a také na její poloze. Čím blíže turistických center se restaurace nachází, tím je jídlo dražší.

V průměru se cena hlavního chodu pohybuje od 7 euro výše. Místní čepované pivo stojí okolo 1 eura či 1.25. Stejně tak se pohybují i ceny kávy. Ceny v supermarketech jsou zhruba srovnatelné s těmi našimi. Dražší odvětví zahrnují zejména oblečení a také ubytování.

Jídlo a pití

Madeirská kuchyně a stravování

Kuchyně představuje na Madeiře jedno z důležitých kulturních odvětví. Obyvatelé Madeiry dbají především na tradice, jež jsou také zobrazeny ve způsobu vaření. Obecně se říká, že čím blíže se dostanete k místním tradicím a proniknete do způsobu přípravy jídla, tím více si na něm ve výsledku pochutnáte.

Předkrmy v restauracích příliš nenajdete, je ale téměř tradicí začít jídlo takzvaným bolo do caco, což není nic jiného než pšeničný chléb servírovaný potřený česnekem a posypaný petrželkou. Často se také jí spolu s grilovanými přílipkami pokapanými citronem. Polévkoví gurmáni by měli vyzkoušet jak rajčatovou polévku sopa de tomate e cebola s pošírovaným vejcem, tak také polévku zvanou açorda, které se dělá z velkých kusů chleba, česneku, olivového oleje a vajíčka.

Tradiční pokrmy a speciality

Obyvatelé Madeiry jsou velikými milovníky masa. Mezi tradiční masové pokrmy patří espetada, carne de vinho e alhos a picado. Většina masových pokrmů se skládá z různého druhu masa nakrájeného na kousky, okořeněného převážně česnekem a jiným kořením. Picado je pokrm vhodný pro větší skupiny lidí, tvoří jej hovězí kousky naložené v česneku, okořeněné červenou paprikou, grilované na pánvi a podávané s hranolky. Zajímavostí je, že tento pokrm jedí všichni z jednoho talíře. Díky dlouholeté tradici rybaření jsou součástí kuchyně i ryby a mořské plody, jako jsou treska, tuňák, oliheň a jiné.

Tradiční Espetada da Madeira na špejli

Tradiční Espetada da Madeira na špejli

Předkrmy a dezerty

Pakliže máte mlsný jazýček, ani na Madeiře nepřijdete zkrátka. Téměř v každé restauraci, kavárně i baru narazíte na širokou nabídku dortů, zákusků a sladkostí. Tradičním dezertem je například queijadas, což je kombinace sýru, vajíčka a cukru. Mezi oblíbené patří také medové sušenky nebo medový dort zvaný bolo de mel, který se jí především v období Vánoc.

Tradiční a populární pití

Mezi tradiční pití na Madeiře patří zejména místní víno, které je jedním z nejlepších na světě. V restauracích se běžně podává ve formě aperitivu, popřípadě jej můžete pít i během dezertu.

Dalším typickým nápojem je místní rum zvaný Aguardente, který se vyrábí z cukrové třtiny, je velice lahodný a také silný. Z tohoto rumu se připravuje i místní míchaný nápoj zvaný poncha. Jedná se o kombinaci rumu, medu, trochy cukru a především citronového džusu. Místní tento drink pijí především k vyléčení kašle a nachlazení, dobrý je ale i na zahřátí.

Mezi další netradiční drinky patří i nikita, což je nápoj vzniklý smícháním piva, zmrzliny a kousky ananasu. Samozřejmostí je taky lahodná káva, kterou domácí pijí i pětkrát denně. Nejznámějšími druhy kávy jsou bica, garoto nebo chinesa, jež jsou všechny jakousi variací běžného espressa. 

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Velmi důležitou věcí při cestování do zahraničí je zdravotní pojištění. Stejně tak to platí i o Madeiře, neboť jakékoli zdravotní úkony jsou zde vcelku drahé.

Na Madeiře můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování na Madeiru sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika a očkování

Před odjezdem na Madeiru se také ujistěte, že jste očkovaní proti základním nemocem. Mezi základní očkování by také mělo patřit očkování proti hepatitidě typu A i typu B. Typem A se můžete nakazit například skrz špatně zpracované jídlo či nečistou vodu. Naopak typem B jsou ohroženi turisté, kteří zde navštíví například tetovací salón nebo si pořídí piercing.

Pro turisty, kteří cestují na Madeiru za cílem prozkoumat přírodu a mohou přijít do styku s netopýry, se doporučuje očkování proti vzteklině, kterou místní netopýři přenáší.

Bezpečnost v Chorvatsku

Madeira je obecně považována za bezpečnou zemi. Samozřejmostí je ale patřičná opatrnost, hlídat byste si měli hlavně své osobní věci, tak jako v každé zemi i zde narazíte na kapsáře. Pokud se rozhodnete vyrazit na pláž, vezměte si s sebou co nejméně cenností a za žádnou cenu nenechávejte mobily, foťáky či jiné drahé věci nehlídané. V noci se raději vyhněte cestování o samotě, místo hromadné dopravy využijte taxi.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Madeiry je portugalština, obyvatelé jsou ale velmi vstřícní a snaživí, domluvíte se rozhodně i anglicky a pokud budete mít štěstí, tak i jinými evropskými jazyky. Občas umí místní obyvatelé i německy nebo francouzsky.

Kultura a madeirský způsob života

Co se týče kultury tohoto ostrova, milovníci festivalů a oslav různého druhu budou mile překvapeni. Madeira je vcelku náboženská země, a proto se zde slaví nespočet svátků. Spousta oslav se pak koná ve městě Funchal, které hostí festivaly během celého roku.

Madeirské svátky

Mezi nejzajímavější patří například oslava nového roku, zajímavá je také oslava tance, která se koná každoročně v únoru, či dubnový svátek květin. Ke konci prázdnin již začínají světoznámé festivaly vína, spojené nejen s bujarými oslavami, ale především s tradiční ochutnávkou.

Tradiční hudba a tanec

Mezi kulturní odvětví Madeiry patří samozřejmě i místní hudba. Turisté se mohou bavit v rytmu tradičního tance s názvem Bailinho da Madeira, který se objevil zhruba před stoletím, právě tehdy, když se začaly formovat první folklórní skupiny. Při tomto tanci jsou muži oblečeni celí v bílé, pouze kolem pasu mají červenou mašli či šerpu. Naopak ženy nosí pruhované sukně, bílé halenky a červené vesty. Muži i ženy mají i typickou pokrývku hlavy kuželovitého tvaru zvanou "carapuça".

Cestování a doprava

Letecky na Madeiru

Jelikož je Madeira ostrov, je nejjednodušším způsobem dopravy letadlo. Letadla z České republiky létají zejména z Prahy a jejich cílovou stanicí je letiště ve městě Funchal. Toto letiště vzbuzuje po celém světě trochu obavy, neboť se jedná o letiště s velmi malou přistávací drahou. Piloti jsou na přistávání na Madeiře speciálně školeni, protože přistát na tak malé ploše, rozkládající se mezi oceánem a horami, vyžaduje trpělivost i velké zkušenosti.

Ceny letenek

Ceny letenek jsou různé a odvíjejí se zejména od data nákupu. Pakliže se rozhodnete odletět na Madeiru na poslední chvíli, je možné, že vás letenka přijde i na 20 000 Kč. Naopak budete-li mít dovolenou naplánovanou s předstihem a koupíte-li si letenky několik měsíců předem, snadno se dostanete pod cenu 10 000 Kč.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří na Madeiru

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Madeiru.

Doprava na Madeiře

Půjčení a cestování autem na Madeiře

Pokud chcete cestovat autem pouze na Madeiře a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Madeiře vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Madeira je zemí, kterou můžete navštívit v jakoukoli roční dobu, teploty na ostrově jsou totiž i v zimních měsících více než příjemné. I přes celoroční přízeň počasí se ale vyplatí na Madeiru zavítat během letních měsíců, zejména během srpna a září, což jsou nejteplejší měsíce vůbec.

Průměrné teploty v těchto měsících se pohybují okolo 23°C. Naopak nejchladnější měsíce jsou leden a únor, během kterých klesnou teploty v průměru na 15°C. Leden a únor jsou také měsíci s nejvyšším počtem srážek. Pakliže se na Madeiře chcete vydat do míst s vyššími nadmořskými výškami, mějte na paměti, že teplotní rozdíly jsou zde velmi vysoké, a proto je vhodné se vybavit teplejším oblečením.

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna