Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Madeiru:

Vstupní podmínky

Souostroví Madeira patří stejně jako Portugalsko mezi členy Evropské unie, což znamená, že pro vstup do této země postačí platný cestovní pas či občanský průkaz. Žádná jiná cestovní opatření, jako jsou ku příkladu víza, nejsou pro vstup potřeba.

Měna a ceny

Stejně jako ve většině evropských zemích se na Madeiře platí eurem. Eura je dobré si vyměnit před odjezdem z ČR, kurz je u nás výhodnější a navíc se vyvarujete tomu, že si banky či směnárny budou účtovat neúměrně vysoké poplatky za výměnu peněz. V Portugalsku byste navíc českou korunu jen stěží směnili za místní eura.

Obecně jsou ceny v Portugalsku a stejně tak na Madeiře vyšší než u nás. Ceny v restauracích se liší v závislosti na druhu restaurace a také na její poloze. Čím blíže turistických center se restaurace nachází, tím je jídlo dražší. V průměru se cena hlavního chodu pohybuje od 7 euro výše. Místní čepované pivo stojí okolo 1 eura či 1.25. Stejně tak se pohybují i ceny kávy. Ceny v supermarketech jsou zhruba srovnatelné s těmi našimi. Dražší odvětví zahrnují zejména oblečení a také ubytování.

Zdraví a bezpečí

Velmi důležitou věcí při cestování do zahraničí je zdravotní pojištění. Stejně tak to platí i o Madeiře, neboť jakékoli zdravotní úkony jsou zde vcelku drahé. Před odjezdem na Madeiru se také ujistěte, že jste očkovaní proti základním nemocem. Mezi základní očkování by také mělo patřit očkování proti hepatitidě typu A i typu B. Typem A se můžete nakazit například skrz špatně zpracované jídlo či nečistou vodu. Naopak typem B jsou ohroženi turisté, kteří zde navštíví například tetovací salón nebo si pořídí piercing. Pro turisty, kteří cestují na Madeiru za cílem prozkoumat přírodu a mohou přijít do styku s netopýry, se doporučuje očkování proti vzteklině, kterou místní netopýři přenáší.

Madeira je obecně považována za bezpečnou zemi. Samozřejmostí je ale patřičná opatrnost, hlídat byste si měli hlavně své osobní věci, tak jako v každé zemi i zde narazíte na kapsáře. Pokud se rozhodnete vyrazit na pláž, vezměte si s sebou co nejméně cenností a za žádnou cenu nenechávejte mobily, foťáky či jiné drahé věci nehlídané. V noci se raději vyhněte cestování o samotě, místo hromadné dopravy využijte taxi.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Madeiry je portugalština, obyvatelé jsou ale velmi vstřícní a snaživí, domluvíte se rozhodně i anglicky a pokud budete mít štěstí, tak i jinými evropskými jazyky. Občas umí místní obyvatelé i německy nebo francouzsky.

Co se týče kultury tohoto ostrova, milovníci festivalů a oslav různého druhu budou mile překvapeni. Madeira je vcelku náboženská země, a proto se zde slaví nespočet svátků. Spousta oslav se pak koná ve městě Funchal, které hostí festivaly během celého roku. Mezi nejzajímavější patří například oslava nového roku, zajímavá je také oslava tance, která se koná každoročně v únoru, či dubnový svátek květin. Ke konci prázdnin již začínají světoznámé festivaly vína, spojené nejen s bujarými oslavami, ale především s tradiční ochutnávkou.

Mezi kulturní odvětví Madeiry patří samozřejmě i místní hudba. Turisté se mohou bavit v rytmu tradičního tance s názvem Bailinho da Madeira, který se objevil zhruba před stoletím, právě tehdy, když se začaly formovat první folklórní skupiny. Při tomto tanci jsou muži oblečeni celí v bílé, pouze kolem pasu mají červenou mašli či šerpu. Naopak ženy nosí pruhované sukně, bílé halenky a červené vesty. Muži i ženy mají i typickou pokrývku hlavy kuželovitého tvaru zvanou "carapuça".

Jídlo a pití

Kuchyně představuje na Madeiře jedno z důležitých kulturních odvětví. Obyvatelé Madeiry dbají především na tradice, jež jsou také zobrazeny ve způsobu vaření. Obecně se říká, že čím blíže se dostanete k místním tradicím a proniknete do způsobu přípravy jídla, tím více si na něm ve výsledku pochutnáte.

Předkrmy v restauracích příliš nenajdete, je ale téměř tradicí začít jídlo takzvaným bolo do caco, což není nic jiného než pšeničný chléb servírovaný potřený česnekem a posypaný petrželkou. Často se také jí spolu s grilovanými přílipkami pokapanými citronem. Polévkoví gurmáni by měli vyzkoušet jak rajčatovou polévku sopa de tomate e cebola s pošírovaným vejcem, tak také polévku zvanou açorda, které se dělá z velkých kusů chleba, česneku, olivového oleje a vajíčka.

Obyvatelé Madeiry jsou velikými milovníky masa. Mezi tradiční masové pokrmy patří espetada, carne de vinho e alhos a picado. Většina masových pokrmů se skládá z různého druhu masa nakrájeného na kousky, okořeněného převážně česnekem a jiným kořením. Picado je pokrm vhodný pro větší skupiny lidí, tvoří jej hovězí kousky naložené v česneku, okořeněné červenou paprikou, grilované na pánvi a podávané s hranolky. Zajímavostí je, že tento pokrm jedí všichni z jednoho talíře. Díky dlouholeté tradici rybaření jsou součástí kuchyně i ryby a mořské plody, jako jsou treska, tuňák, oliheň a jiné.

Pakliže máte mlsný jazýček, ani na Madeiře nepřijdete zkrátka. Téměř v každé restauraci, kavárně i baru narazíte na širokou nabídku dortů, zákusků a sladkostí. Tradičním dezertem je například queijadas, což je kombinace sýru, vajíčka a cukru. Mezi oblíbené patří také medové sušenky nebo medový dort zvaný bolo de mel, který se jí především v období Vánoc.

Pítí

Mezi tradiční pití na Madeiře patří zejména místní víno, které je jedním z nejlepších na světě. V restauracích se běžně podává ve formě aperitivu, popřípadě jej můžete pít i během dezertu. Dalším typickým nápojem je místní rum zvaný Aguardente, který se vyrábí z cukrové třtiny, je velice lahodný a také silný. Z tohoto rumu se připravuje i místní míchaný nápoj zvaný poncha. Jedná se o kombinaci rumu, medu, trochy cukru a především citronového džusu. Místní tento drink pijí především k vyléčení kašle a nachlazení, dobrý je ale i na zahřátí. Mezi další netradiční drinky patří i nikita, což je nápoj vzniklý smícháním piva, zmrzliny a kousky ananasu. Samozřejmostí je taky lahodná káva, kterou domácí pijí i pětkrát denně. Nejznámějšími druhy kávy jsou bica, garoto nebo chinesa, jež jsou všechny jakousi variací běžného espressa. 

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna