Praktické informace do Walesu

Kompletní praktické informace při cestě do Walesu:

Vstupní podmínky

Všem členům Evropské unie postačí pro vstup do země platný cestovní pas či občanský průkaz. Bez vyřizování jakýchkoli úředních náležitostí můžete v zemi pobýt až tři měsíce. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Walesu

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestování se zvířaty do zahraničí

Cestujete-li s vašimi chlupatými miláčky, nezapomeňte zajistit potřebné doklady i pro ně. O cestování se zvířaty se dočtete více v článku: Cestování se zvířaty do zahraničí.

Měna a ceny

Měna: Libra šterlinků (£) a aktuální kurz: 1 GBP = 1 CZK

Oficiální měnou Walesu je stejně jako v celé Velké Británii libra šterlinků známá také jako britská libra či GBP. Rozměnit si je možné v každém větším městě, nejvýhodnější je však směnu obstarat ještě před odjezdem.

Bankovky a mince libry šterlinků

Bankovky a mince libry šterlinků

Platba kartou a bankomaty

Většina podniků včetně rodinných penzionů přijímá platební karty, hotovost si však vyberete v každém městečku. Připravte se však na vyšší poplatky za výběr z bankomatů, výhodnější je najednou vybírat větší sumu peněz. 

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny ve Walesu

Wales patří mezi dražší země, pokud jej však navštívíte po pár dnech strávených například v Londýně, ceny vám budou připadat příjemně nízké. Náklady můžete jednoduše snížit tím, že si vyberete levnější hostely s vlastním vařením. Určitě si však nenechte ujít možnost alespoň párkrát za pobyt ochutnat místní speciality či si připlaťte za kouzelné venkovské ubytování typu B&B s typickou snídaní. 

 

Jídlo a pití

Velšská kuchyně a stravování

Wales je z celého spojeného království svou kuchyní nejproslulejší. Nachází se zde nejvybranější podniky, farmářské trhy a gurmánské festivaly, které jsou založeny zejména na domácí produkci a čerstvých potravinách.

Mezi klasická jídla patří i zde pořádná snídaně zahrnující klobásku, vejce, slaninu a domácí chléb. K dalším waleským pochoutkám patří například různě upravené jehněčí či hovězí maso, z ryb potom losos či pstruh. Kromě báječného čerstvého masa je téměř v každém typickém jídle servírován jeden z mnoha druhů ušlechtilých sýrů z kravského či kozího mléka.

Předkrmy a dezerty

Jako sladkou tečku si můžete dopřát krémovou zmrzlinu, která je zde obzvláště populární a lahodná. Mezi další domácí zákusky patří velšský dort, který připomíná drobenkové palačinky či kropenatý chlebíček se sušeným ovocem. Báječný čaj i káva jsou samozřejmostí téměř v každém podniku.

Kultura hospod

Hospody jsou ve Walesu místem pro každodenní setkávání přátel a blízkých lidí, proto jsou neustále plné života a příjemného ruchu. Vybrat si můžete ze široké palety nejrůznějších podniků. Od luxusních barů s mahagonovým nábytkem až po pitoreskní dřevěné hospůdky s nízkými stropy a báječným domácím pivem.

Tradiční piva

Druhů piva se zde prodává hned několik včetně nám dobře známého ležáku. Nejznámější značkou je však bezpochyby legendární Guinness.  Kromě piva se také tradičním nápojem stal skvělý ovocný cider z jablek či hrušek. Skvělý perlivý nápoj je velmi osvěžující, mnohdy však obsahuje více alkoholu než dvanáctistupňové pivo. Pozor tedy na to, aby se vám při vstávání pořádně nezamotala hlava.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost ve Walesu

Stejně jako v každé jiné zemi představují i velká města ve Walesu drobné riziko v pouličních krádežích. Nejedná se ale rozhodně o takovou úroveň zločinnosti, před kterou byste se měli jakkoli speciálně bránit. Výhodnější je nosit s sebou menší obnos peněz a doma nechat všechny cennosti. Do nebezpečnějších čtvrtí se však jako turisté většinou ani nezatouláte.

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Před odjezdem si určitě nezapomeňte doma kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že by vás nějaký úraz potkal a potřebovali jste při své dovolené ve Walesu lékařské ošetření. V takovém případě se také můžete spolehnout na vysokou úroveň místních zdravotnických služeb. Vzhledem k tomu, že většina léků v lékárnách je na předpis, před dojezdem si zkontrolujte zásobu všeho potřebného.

Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Walesu sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika

Pokud se do Walesu chystáte na poklidnou dovolenou, nehrozí vám žádné speciální nebezpečí kromě běžného nachlazení při pobytu v horách. Pokud se však vydáváte na dobrodružnější výpravu a chcete si vyzkoušet například rafting či surfování, přizpůsobte tomu i výbavu své lékárničky a druh pojištění. 

Jazyk a kultura

Původním oficiálním jazykem země je keltská velština, kterou hovoří zhruba pětina obyvatel země. S druhým oficiálním jazykem, angličtinou, nemá mnoho podobného a našim uším zní naopak velmi kuriózně. Naštěstí je však angličtina všude rozšířená jak v mluvené, tak i v psané podobě, proto vám domluva nebude dělat potíže.

Náboženství ve Walesu

Původní církví v zemi je církev anglikánská, od převratu v 17. století se však začaly objevovat také mnohé další. Na svých cestách tak běžně narazíte na kostely baptistické či kalvinistické.

Velšské památky zapsané v seznamu UNESCO

Wales má v současné době 3 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Gwynedd - hrady a opevnění krále Eduarda I.
  • Blaenavon – průmyslová krajina v okolí
  • Akvadukt Pontcysyllte

Cestování a doprava

Letecky do Walesu

Do Walesu se nejrychleji dostanete letecky. Z celé Evropy se snadno dostanete do Londýna či Manchesteru, kde přestoupíte na let do Cardiffu.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Vlakem nebo autobusem do Walesu

Z ostatních míst Spojeného království se také můžete dopravit autobusem či vlakem, v němž oceníte výhledy na krásnou waleskou krajinu.

Doprava ve Walesu

Cestování autem ve Walesu

Chcete-li procestovat každý kout země v pohodlí, můžete využít dopravu vlastním či zapůjčeným vozem. Stejně jako ve zbytku Anglie se i ve Walesu jezdí na levé straně vozovky. Je-li pro vás tato situace nová, připravte se na počáteční zmatek. Většina řidičů si však po několika najetých kilometrech zvykne dívat se na opačnou stranu, což je jednoduše přesně ta druhá, než strana, na kterou byste se podívali automaticky. Ještě složitější je situace u zapůjčených vozů, kde je také volant na opačné straně. Řazení levou rukou vám pěkně procvičí pozornost a koordinaci pohybů.

Jak se ideálně připravit na řízení vlevo se dočtete v článku: kde se jezdí vlevo a jak se na to připravit.

Půjčení auta ve Walesu

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti ve Walesu. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Podnebí ve Walesu je spíše stabilní, připravte se pouze na větší množství srážek a chladnější teploty ve vyšších nadmořských výškách. Klima je mírné s příjemnými teplotami přes léto i zimu. V letních měsících je země nezřídka zalitá sluncem, v jarních a podzimních měsících však počítejte s rozverným počasím, které si dělá doslova, co se mu zachce.

Kdy jet do Walesu

Ideální dobou pro návštěvu je sezóna od dubna po říjen s tím, že od června do srpna spadá nejméně srážek a zemi procestujete v pohodlí a s relativně suchou nohou. V dubnu či v říjnu si však prohlédnete pestrobarevnou přírodu bez ostatních turistů a užijete si zde božského klidu.

Aktuální počasí v Wales

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna