Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Walesu:

Vstupní podmínky

Všem členům Evropské unie postačí pro vstup do země platný cestovní pas či občanský průkaz. Cestujete-li s vašimi chlupatými miláčky, nezapomeňte zajistit potřebné doklady i pro ně. Bez vyřizování jakýchkoli úředních náležitostí můžete v zemi pobýt až tři měsíce.

Měna a ceny

Oficiální měnou Walesu je britská libra šterlinků či GBP, kterou můžeme přepočíst zhruba na 35 korun českých. Rozměnit si je možné v každém větším městě, nejvýhodnější je však směnu obstarat ještě před odjezdem.

Wales patří mezi dražší země, pokud jej však navštívíte po pár dnech strávených například v Londýně, ceny vám budou připadat příjemně nízké. Náklady můžete jednoduše snížit tím, že si vyberete levnější hostely s vlastním vařením. Určitě si však nenechte ujít možnost alespoň párkrát za pobyt ochutnat místní speciality či si připlaťte za kouzelné venkovské ubytování typu B&B s typickou snídaní. 

Většina podniků včetně rodinných penzionů přijímá platební karty, hotovost si však vyberete v každém městečku. Připravte se však na vyšší poplatky za výběr z bankomatů, výhodnější je najednou vybírat větší sumu peněz. 

Zdraví a bezpečí

Stejně jako v každé jiné zemi představují i velká města ve Walesu drobné riziko v pouličních krádežích. Nejedná se ale rozhodně o takovou úroveň zločinnosti, před kterou byste se měli jakkoli speciálně bránit. Výhodnější je nosit s sebou menší obnos peněz a doma nechat všechny cennosti. Do nebezpečnějších čtvrtí se však jako turisté většinou ani nezatouláte.

Jako na všechny dovolené je dobré se před cestou pojistit proti úrazu či krádeži. Pokud se vám přihodí jakýkoli úraz, ve zdravotnických zařízeních vás ošetří zdarma a na vysoké úrovni. Vzhledem k tomu, že většina léků v lékárnách je na předpis, před dojezdem si zkontrolujte zásobu všeho potřebného. Pokud se do Walesu chystáte na poklidnou dovolenou, nehrozí vám žádné speciální nebezpečí kromě běžného nachlazení při pobytu v horách. Pokud se však vydáváte na dobrodružnější výpravu a chcete si vyzkoušet například rafting či surfování, přizpůsobte tomu i výbavu své lékárničky a druh pojištění. 

Jazyk a kultura

Původním oficiálním jazykem země je keltská velština, kterou hovoří zhruba pětina obyvatel země. S druhým oficiálním jazykem, angličtinou, nemá mnoho podobného a našim uším zní naopak velmi kuriózně. Naštěstí je však angličtina všude rozšířená jak v mluvené, tak i v psané podobě, proto vám domluva nebude dělat potíže.

Původní církví v zemi je církev anglikánská, od převratu v 17. století se však začaly objevovat také mnohé další. Na svých cestách tak běžně narazíte na kostely baptistické či kalvinistické.

Jídlo a pití

Wales je z celého spojeného království svou kuchyní nejproslulejší. Nachází se zde nejvybranější podniky, farmářské trhy a gurmánské festivaly, které jsou založeny zejména na domácí produkci a čerstvých potravinách.

Mezi klasická jídla patří i zde pořádná snídaně zahrnující klobásku, vejce, slaninu a domácí chléb. K dalším waleským pochoutkám patří například různě upravené jehněčí či hovězí maso, z ryb potom losos či pstruh. Kromě báječného čerstvého masa je téměř v každém typickém jídle servírován jeden z mnoha druhů ušlechtilých sýrů z kravského či kozího mléka.

Jako sladkou tečku si můžete dopřát krémovou zmrzlinu, která je zde obzvláště populární a lahodná. Mezi další domácí zákusky patří velšský dort, který připomíná drobenkové palačinky či kropenatý chlebíček se sušeným ovocem. Báječný čaj i káva jsou samozřejmostí téměř v každém podniku.

Hospody jsou ve Walesu místem pro každodenní setkávání přátel a blízkých lidí, proto jsou neustále plné života a příjemného ruchu. Vybrat si můžete ze široké palety nejrůznějších podniků. Od luxusních barů s mahagonovým nábytkem až po pitoreskní dřevěné hospůdky s nízkými stropy a báječným domácím pivem.

Druhů piva se zde prodává hned několik včetně nám dobře známého ležáku. Nejznámější značkou je však bezpochyby legendární Guinness.  Kromě piva se také tradičním nápojem stal skvělý ovocný cider z jablek či hrušek. Skvělý perlivý nápoj je velmi osvěžující, mnohdy však obsahuje více alkoholu než dvanáctistupňové pivo. Pozor tedy na to, aby se vám při vstávání pořádně nezamotala hlava.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna