Největší jihoamerické jezero zasahující svojí ohromnou vodní plochou do dvou států zároveň – jezero Titicaca, místo, kde se dle mýtů zrodilo Slunce a první Inkové.
Jezero Titicaca, které se rozkládá v jihovýchodní části Peru a jež se doslova rozlilo po náhorní plošině Altiplano až do Bolívie, je považováno dokonce za nejvýše ležící splavné jezero na celém světě. V dávných dobách byla tato oblast domovem pradávných kultur Inků, jejichž potomci zde žijí dodnes. Mnoho z nich žije na některých z 41 ostrovů.
Původ názvu jezera Titicaca není zcela jistý, ale dle jazyka Aymara a Quechua, je složeninou dvou slov – titi (puma) a caca (hora, skála). Podle všeho, otočíte-li mapu jezera vzhůru nohama, spatříte pumu lovící zajíce.
Právě na jezeře, přesněji na ostrově Isla del Sol (Slunce, Inti) se zrodil první Inka Manco Capac, kterého stvořil bůh Slunce, aby založil Cusco v Peru. Dnes patří chladné vody jezera Titicaca k nejvíce navštěvovaným místům v celém Peru i Bolívii, lákající turisty na mýty, krásy plovoucích ostrovů s původními obyvateli kmene Uru v Peru a ostrova Slunce ve vedlejší Bolívii. Vydat se mohou turisté s cestovní agenturou, kterých je v Punu velké množství, na jedno nebo dvoudenní výlet lodí po ostrovech Uros, Taquile a Amantaní. Z Bolívie, přesněji z Copacabany, je nejlépe dostupný Isla del Sol.