Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Španělska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země je nutné mít platný cestovní doklad, tedy cestovní pas či občanský průkaz ČR. Při cestování autem je nutností mezinárodní řidičský průkaz a zelená karta. Žádné další doklady občan ČR nepotřebuje, stejně tak není vyžadováno žádné očkování.

Měna a ceny

Oficiální měnou Španělska je euro. Většina hotelů, restaurací, velkých obchodů a autopůjčoven akceptují platbu kreditními kartami Visa a MasterCard. Někdy může být při platbě vyžadován cestovní pas.

Restaurace jsou poněkud dražší než u nás. Výhodné jsou denní menu o dvou chodech s nápojem a zákuskem v ceně kolem 10€. Ceny běžných potravin v obchodě jsou srovnatelné s cenami v ČR.

V restauracích je běžné dávat spropitné 5-10%, ovšem ne stylem zaokrouhlování částky jako u nás. Spropitné nechávejte na tácku, na kterém vám číšník donesl drobné zpět.

Za ubytování v penzionech zaplatíte od 18€ za dvoulůžko. Chcete-li větší luxus, v zemi najdete mnoho hotelů, nabízejících bohaté služby. Oblíbené je také ubytování v paradorech, vybudovaných v historických budovách, hradech a klášterech. Zde se ceny pohybují od 50€ za noc. Za dopis či pohlednici do evropských zemí zaplatíte O,75€.

Ceny vstupů do historických budov a muzeí se pohybují v cenách do 10€, časté je snížené vstupné pro důchodce, děti a studenty (nezapomeňte si s sebou tedy průkaz studenta!).

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do Španělska není nutností žádné speciální očkování.

Voda je běžně chlorovaná a zdravotně nezávadná, ale doporučujeme pít spíše balenou vodu. V létě buďte ostražití při požívání pokrmů s majonézou, u kterých je zvýšené riziko nákazy salmonelou.
Pro případnou potřebu lékařského ošetření mějte u sebe mezinárodní zdravotní průkaz a doporučujeme i vyřízení komerčního zdravotního připojištění. Základní pojištění by mělo být samozřejmostí.

Španělsko je poměrně bezpečnou zemí, přesto doporučujeme zvýšenou opatrnost v turistických centrech a velkých městech, kde řádí falešná policie a kapesní zloději. Také na silnicích a dálnicích dochází k okrádání turistů, proto nikdy nenechávejte odemčené auto.

Bojíte-li se teroristické organizace ETA, snad vás uklidní informace o definitivním příměří, které oznámili roku 2011. Tímto se hrozba teroristických útoků islámských radikálů výrazně snížila, pokud by ovšem přeci jen ke konfliktům došlo, dodržujte pokyny místní policie. V celé zemi platí pro tísňové volání číslo 112. 

Jazyk a kultura

Úředním jazykem na celém území je španělština, dále katalánština v Katalánii a na Baleárských ostrovech, galicijština v Galicii a Baskičtina v Baskicku a oblastech Navarry. Časté jsou další různé jazyky a dialekty. Ve větších městech se domluvíte anglicky.

Španělsko je silně katolickou zemí a je zachováváno mnoho křesťanských tradic, jako například velkolepé procesí a oslavy Svatého týdnu (Semana Santa) o Velikonocích. V tradiční hudbě a tanci Flamenco zase můžeme vnímat vliv cikánské kultury. Ke Španělsku také neodmyslitelně patří býčí zápasy, tzv. Corrida, únorový Karneval hýřící barvami a ohňostroji, březnové upalování papírových sousoší Las Fallas, podzimní vinobraní a adventní stavění betlémů. 

Jídlo a pití

Tradiční kuchyně se velmi liší v různých částech Španělska. Na pobřeží nás nepřekvapí časté pokrmy z ryb a různé saláty. Pro vnitrozemí jsou naopak typická kalorická jídla- husté polévky a masité pokrmy. Všude ale můžeme očekávat hojné používání česneku, olivového oleje a zeleniny, zejména rajčat. Ty jsou také hlavní surovinou pro známou studenou polévku Gazpacho. Národním pokrmem je Tortilla espaňola, tedy omeleta z brambor, vajec a cibule. Slavná je také Paella z rýže, kuřecího masa a zeleniny (cibule, česnek, rajčata a papriky) připravovaná na pánvi a ochucená šafránem. Typické jsou také malé pikantní jednohubky Tapas.

Španělé rádi pijí silnou kávu, ke snídani zapíjí koblihy churro hustou čokoládou. V pozdějších hodinách se často setkáme s hojným pitím vína, vinného punče Sangria či populárních španělských koňaků.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna