Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Norska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země v délce do devadesáti dní nám jako členům Evropské unie postačí platný pas. Limitováno je však povolené množství dovezeného alkoholu, cigaret a tabáku. Přechod přes hranice bývá rychlý a bez potíží. Obzvláště turisté z členských zemí EU nejsou zbytečně zdržováni dotazy ani prohlížením zavazadel.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je Norská koruna, která v přepočtu vychází zhruba na tři koruny naše.

Jedete-li na dovolenou do Norska, je potřeba se připravit na stabilně vyšší výdaje. Ubytováním počínaje, přes jídlo, pití, vstupné, až po cestování, norské ceny vcelku výrazně přesahují naše zvyklosti. Zemi je však možné dobře poznat i bez toho, že zde necháte celé jmění. Na internetu je k nalezení spousta typů pro levné ubytování například v pronajatých pokojích v domovech místních obyvatel.

Norové jsou proslulí svým vybraným vkusem, co se týče interiérového designu. Pokud však po nějakém kousku zatoužíte, budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Místní designeři jsou si svého uměleckého oka velmi dobře vědomi a rozhodně svůj talent neprodávají lacino.

Díky tomu, že Norsko není členem Evropské unie, můžete v mnohých obchodech využít možnost vrácení daně, a to při nákupu nad konkrétně stanovenou částku.

I když jde o jednu z nejdražších zemí obecně, v nabídce jsou mnohé slevy a výhody pro držitele studentských průkazů či na hromadné vstupné. Ušetřit tak můžete například na veřejné dopravě či na vstupném, abyste následně mohli zbylou částku věnovat na koupi jídla či kávy, která je zde znatelně dražší než u nás.

Na většině míst je možné platit kartou, ve všech městech i ve většině vesnic jsou však běžně bankomaty pro výběr hotovosti.

Zdraví a bezpečí

Norsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí vůbec, při jeho návštěvě tedy nemusíte dbát zvýšené opatrnosti. Při pohybu na ulicích, a to i v noci, jste mnohdy ve větším bezpečí než u nás. Samozřejmě ani zde se nelze zcela vyhnout riziku drobných krádeží, prakticky však pouze na území hlavního města. Pokud byste přeci jen byli nuceni setkat se s místní policií, nečeká váš žádný nepříjemný zážitek. Jejich jednání je zpravidla velmi korektní a rychlé, očekávat můžete také snadnou domluvu v angličtině. Na většině veřejných míst je v Norsku zakázáno pít alkohol a do potíží byste se mohli dostat i ve chvíli, kdy se budete pohybovat po ulicích v evidentně podnapilém stavu. Stejně jako dodržování dopravních předpisů, je i konzumace alkoholu pod drobnohledem místních strážníků. Paradoxně však není výjimkou v noci narazit na vrávorající místní obyvatele, neboť Norové jsou pověstní tím, že nechodí na skleničku nebo na dvě, ale s pitím neskončí, dokud nejsou zpití pod obraz.

Pro všechny případy je určitě dobré se připojistit. Kromě krádeží také z důvodu nemoci či úrazu. Zdravotnictví v Norsku je na špičkové úrovni a perfektně vybavené pracoviště naleznete i v odlehlejších částech malých měst. Stejně jako s výše zmíněnou policií se i zde běžně bez potíží dohovoříte anglicky. Připraveni buďte na to, že za lékařský zákrok po vás mohou chtít platbu v hotovosti rovnou. I z toho důvodu si vždy nechte napsat doklad, který uplatníte po návratu při jednání s pojišťovnou.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je složitá norština, v některých oblastech také neméně složitější sámština. Tuto občas krkolomně znějící kombinaci všech možných evropských jazyků si však můžete příjemně užívat beze strachu, že se nedomluvíte. Na většině veřejných míst se bez jakýchkoli potíží dohovoříte anglicky. Pokud sám konkrétní pracovník angličtinu neovládá, většinou má po ruce někoho, s jehož pomocí se spolu dohovoříte. Také většina turistických informací či například jídelních lístků je poskytována automaticky i v anglickém znění.

Většina obyvatel Norska je luteránského vyznání, a náboženskými tradicemi se tak zde řídí i většina životních rituálů včetně svatby. Náboženství zde má sice bohatou tradici, nicméně v životě většiny místních nezaujímá nijak významné místo. Nemusíte se tedy obávat, že byste se setkali s nepochopením. Celkově jde o velmi tolerantní zemi, která plně respektuje například i zastánce islámského vyznání.

Norové jsou povětšinou velmi přátelští lidé ochotni vám pomoci v nesnázích. Přívětivost však většinou nezasahuje do osobního prostoru, pozvání do místních domovů je tak spíše vzácností.

Jídlo a pití

Norská gastronomie pochopitelně vychází z rybářské a farmářské tradice. Seženete tak zde ty nejlepší a nejčerstvější plody moře v nejrozmanitějších podobách. Doslova na každém rohu vám nabídnou nejen lososa, sledě, pstruha či tresku, ale také mnoho jiných a daleko zajímavějších vodních živočichů. Vedle ryb se nabídka soustředí na báječné sýry a tmavé pečivo. Seženete zde také takové speciality jako je maso ze soba, losa, výjimečně také z velryby či dokonce lachtana. V tu chvíli však buďte připraveni na vysoké částky, které za takové pochoutky zaplatíte. Chcete-li si pochutnat a přitom se nepřipravit o všechny finance, nemusíte se nutně uchylovat pouze k vlastním zdrojům a nákupům v obchodech. Příznivé jsou také ceny v nejrůznějších bufetech či hotelech.

Jakkoli je norská kuchyně z podstaty zdravá, místní jsou zcela nepřekonatelní v konzumaci mražených výrobků, zejména pizzy. Množství zkonzumované pizzy připadající na jednoho obyvatele je vskutku zarážející a soutěžit může snad jen s americkou populací.

Norové jsou až nechvalně proslulí svou náklonností k alkoholu. Ať už ji způsobuje zahánění temných dní či přátelská povaha, správný Nor nikdy neskončí pouze u jedné skleničky. Sám o sobě je však alkohol v barech a restauracích tou nejdražší položkou. Nejvýhodnější je tedy nakoupit si zásoby v supermarketu a do ochutnávání se dát soukromě na ubytování.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna