Národní park Krka

Národní park Krka svůj název získal po krasové řece Krce, jež náleží se svou délkou přes sedmdesát kilometrů k největším chorvatským řekám. Vine se od západního úpatí Dinaric až k Šibeniku. Na konci řeka přepadává přes 17 kaskád a vytváří Skradinské vodopády, které jsou ale mezi Čechy známé spíše jako Krka vodopády.

Vodopády vznikly tak, že voda vytvořila do vápencových kopců díru a postupně se začal usazovat uhličitan vápenatý na mechy a řasy, až vytvořil překážky v říčním korytě. Krka proslula svou čistotou vody a především úchvatnou scenérií sedmi kouzelných vodopádů, které se nacházejí nedaleko města Knin. Charakterizují ji bývalé mlýny a zříceniny opevnění.

Podél jejího toku žije kolem 222 druhů ptáků. Krka ústí do jezera Pruklja, které dosahuje až k vodopádům, a jež je dlouhé 23,5 kilometru a žijí v něm korýši, sladkovodní a mořské ryby.

Vstup do parku zajišťuje pět vchodů: Lozovac, Skradin, Roški slap/Laškovica, Burnumu/Puljani a klášter Kistanje Krka.

K návštěvě míst, jako jsou Visovac ostrov, Roški slap, klášter Krka, pevnosti Trošenj a Nečven lze využít lodní dopravu. Poplatek za dopravu lodí není zahrnut v ceně vstupného, platí se zvlášť. Ceny se pohybují od 50 Kn do 130 Kn za dospělou osobu dle trasy a délky plavby.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce