Lužickosrbské velikonoční jízdy

Velikonoční jízdy jsou strarým zvykem, který je udržován v katolické Lužici v Německu, konkrétně v lužickosrbských obcích zhruba mezi městy Budyšín (Bautzen) a Kamenice (Kamenz). O velikonoční neděli se muži z jedné obce vydají svátečně oblečení v černém fraku a cylindru na slavnostně vystrojených koních do obce jiné. Na cestu jim dá požehnání místní kněz a kněz je po návratu také přivítá. Cestou muži zpívají a zvěstují radostnou zprávu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V obci, do níž dojedou, jsou slavnostně uvítáni a hodují zde, zhruba po dvou hodinách se vydávají na cestu zpět. Pro lužickosrbské muže je nepsanou povinností se jízdy zúčastnit. Muži, jež koně nemají, si ho půjčují leckdy až z druhého konce Německa.

Tradičně se v Lužici vypravovalo pět těchto jízd, v roce 2017 jich bylo již devět. Každá jízda má svůj "jízdní řád," který vychází zhruba měsíc před velikonoci. Některé jízdy jdou proti sobě, po cestě se míjí, když se setkají, všichni účastníci se společně pomodlí a zazpívají si. V "jízdním řádu" stojí, kdy a odkud jízda vyjíždí, kdy a kam dorazí a kdy se vrací zpět do svého výchozího bodu. Vzhledem k dobré dopravní dostupnosti Budyšína jako okresního města, je mezi turisty nejpopulárnější jízda, která vyráží a vrací se právě do Budyšína. "Bratry Slovany" sem přijíždí podpořit mnoho turistů z Čech i z Polska.

Na mapě je označen bod, kde v roce 2017 budyšínská jízda startovala i končila. Rozpis jízd s časy odjezdů lze najít na internetu, nebo si o něj napsat do turistické informační kanceláře v Budyšíně, viz odkazy na internetové stránky. Jízdy na internetu hledejte pod německým názvem Osterreiten.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi