Skalica

Velmi příjemné menší město na západním Slovensku pouhé tři kilometry od české hranice. Město má velmi dobře zachovalé a především udržované historické centrum. Město je bohaté na kulturní i technické památky a to ze všech historických období od 13. století.  Je tu rotunda, mnoho kostelů, mlýn, klášter a mnoho měšťanských domů. Město je známé především působením známého secesního architekta Dušana Jurkoviče.  Nejlepším příkladem jeho práce je místní kulturní dům. Centrum města je památkovou rezervací a všechny památky jsou od června do září návštěvníkům zdarma přístupné, v každém objektu je k dispozici průvodce.

Skalica je také zajímavá jako město varhan, v každém z místních kostelů jsou minimálně jedny, všechny jsou rekonstruované a funkční. Nyní zde nalezneme varhany ze všech období jejich vývoje, což je evropský unikát.

Skalica je také známá svým vínem - skalickou frankovkou, kterou je možné ochutnat v některé z místních vinoték. Skalický trdelník  dokonce získal jako první slovenský pokrm ochranné zeměpisné označení původu chráněné Evropskou unií. A tak skalický trdelník se mohou nazývat jen trdelníky z města a jeho blízkého okolí. Tuto potravinu lze samozřejmě na mnoha místech ve městě ochutnat, či dokonce pozorovat jeho výrobu.

Město také nabízí velmi pestrý kulturní život, lze si vybrat z nabídky hudby klasické, dechové, lidové, moderní a samozřejmě také varhanní. Vzhledem k poloze města může být Skalica velmi pěkným jednodenním výltem z Jižní Moravy.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Skalica

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce