Zdraví a bezpečí v Norsku

Bezpečnost v Norsku

Norsko je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí vůbec, při jeho návštěvě tedy nemusíte dbát zvýšené opatrnosti. Při pohybu na ulicích, a to i v noci, jste mnohdy ve větším bezpečí než u nás.

Samozřejmě ani zde se nelze zcela vyhnout riziku drobných krádeží, prakticky však pouze na území hlavního města. Pokud byste přeci jen byli nuceni setkat se s místní policií, nečeká váš žádný nepříjemný zážitek. Jejich jednání je zpravidla velmi korektní a rychlé, očekávat můžete také snadnou domluvu v angličtině.

Zákaz pití alkoholu

Na většině veřejných míst je v Norsku zakázáno pít alkohol a do potíží byste se mohli dostat i ve chvíli, kdy se budete pohybovat po ulicích v evidentně podnapilém stavu. Stejně jako dodržování dopravních předpisů, je i konzumace alkoholu pod drobnohledem místních strážníků.

Paradoxně však není výjimkou v noci narazit na vrávorající místní obyvatele, neboť Norové jsou pověstní tím, že nechodí na skleničku nebo na dvě, ale s pitím neskončí, dokud nejsou zpití pod obraz.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Pro všechny případy je určitě dobré se připojistit. Kromě krádeží také z důvodu nemoci či úrazu. Zdravotnictví v Norsku je na špičkové úrovni a perfektně vybavené pracoviště naleznete i v odlehlejších částech malých měst. Stejně jako s výše zmíněnou policií se i zde běžně bez potíží dohovoříte anglicky.

Průkaz pojištění

V Norsku můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Norska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Připraveni buďte na to, že za lékařský zákrok po vás mohou chtít platbu v hotovosti rovnou. I z toho důvodu si vždy nechte napsat doklad, který uplatníte po návratu při jednání s pojišťovnou.

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna