Deset nejlepších vinařských oblastí v Evropě

Sníte o popíjení vína v malebné francouzské kavárně? Nebo se vidíte v Itálii či Španělsku při degustaci nových ročníků přímo ze sudu s krásným výhledem na vinice? I když tato místa vám mohou skutečně přijít jako první na mysl jako vyhlášené vinařské oblasti, můžete být překvapeni faktem, že výborná vína jsou dnes vyráběna již prakticky všude.

Ochutnávání vína při cestě do Francie do regionu Champagne

Ochutnávání vína při cestě do Francie do regionu Champagne - photo by: Megan Cole (Flickr), CC BY 2.0

Evropa nabízí stovky vinařských oblastí a vybrání těch top deseti může být ve skutečnosti problém. Proto jsme vybrali takové oblasti, které jsou dostupné i vlakem. Tudíž s dobrou mapou, dostatečnou znalostí regionálních vlaků v Evropě a možná i slevovým pasem můžete zvážit zařazení některého z těchto míst do svých cestovních plánů. Jsou to místa, kde najdete nejlepší vína a zažijete ty nejzajímavější zážitky.

Champagne, France

Region Champagne, respektive Champagne-Ardenne, rozhodně nepatří k vinařským oblastem, které by potřebovaly nějaké speciální uvedení. Do této velice známé lokality, kde se vyrábí především šampaňské, se lehce dostanete přímo z Paříže vlakem TGV během chviličky, je však dobré si udělat na vlak rezervaci. Ať už se rozhodnete pro jednodenní výlet či zde strávit nějakou tu noc, nevynechejte degustační prohlídky některých ze slavných domů produkujících šampaňské v Reims. Některé místní vinné sklepy byly vyhloubeny již před staletími. Od Reims co by kamenem dohodil, leží další vyhlášené vinařské, již poněkud menší, městečko, Épernay. Do Épernay se opět nejlépe dostanete vlakem, tentokrát regionálním právě z Reims, a můžete tak obdivovat krásy tohoto regionu při jízdě z okna.

Sklípky Dom Perignon v Champagne

Sklípky Dom Perignon v Champagne - photo by: Megan Cole (Flickr), CC BY 2.0

Porto and the Douro Valley, Portugalsko

Řekne-li se portské, omylem dochází k zaměňovaní tohoto pojmu za všechna vína, do kterých se přidává například brandy. Ale stejně jako šampaňské, existuje pouze a jen jedno místo, kde můžete dostat to pravé Portské víno. Hrozny použité k výrobě těchto typicky sladkých červených vín jsou pěstovány podél řeky Douro v severním Portugalsku. Železniční trať vedoucí podél řeky Douro, z Porta do Pocinho, je pozoruhodným výsledkem inženýrství, s několika tunely a mosty vytvářejícími nádhernou a scenerickou jízdu kolem portugalských vinic.

Samotné město Porto je místo, kde dochází k fermentaci tohoto slavného vína. Jeďte vlakem přímo do stanice São Bento v centru města a zamiřte na Gaia, kde najdete sklepy, které ukládají a kde zraje Portské víno. Většina sklepů nabízí prohlídky a ochutnávky.

Domov portského vína the Douro Valley

Domov portského vína the Douro Valley - photo by: mat's eye (Flickr), CC BY 2.0

Bordeaux, Francie

Bordeaux, v jihozápadní Francii, je největší oblastí produkující víno v největší vinařské zemi na světě. Bordelais fermentuje hrozny do elegantní směsi už od osmého století. Chcete-li si užít a získat jedinečný zážitek z regionu, zamiřte do městečka Saint- Émilion. Existuje několik výrobců vín po celém Bordeaux, ale Saint-Emilion je snadno dostupný regionální železnicí z města Bordeaux a nabízí též historické památky nad rámec prohlídek vinic a ochutnávek vín.

Vinice v regionu Bordeaux

Vinice v regionu Bordeaux - photo by: martingreffe (Flickr), CC BY 2.0

Piedmont, Itálie

Piemonte, jak se jí říká v italštině, je vinařská oblast na severozápadě země, kde dominují tzv. big boys, Barolo a Barbaresco. Hrozny Nebbiolo jsou zde vyhlášené a vína se vyznačují hlubokou taninou a velkou životností. Ostatní vína, která možná budete chtít vyzkoušet nebo si zakoupit v Piemontu jsou Barbera d'Asti, Barbera del Monferrato, Dolcetto d'Asti, Moscato d'Asti a Asti Spumante. Asti a Alba jsou dvě hlavní města v této proslulé vinařské oblasti. Právě tato města jsou nejjednodušeji dostupná regionálními vlaky z Turína, a méně frekventovaně i z Milána.

Vinohrady v Piemonte

Vinohrady v Piemonte - photo by: Brett Jones (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Burgundsko, Francie

Burgundsko je považováno pravděpodobně za nejkrásnější vinařskou oblast ve Francii, a to že jich je tam opravdu hodně. Oblast je jednak známá pro své Pinot noir hrozny a Chardonnay, navíc se také může pochlubit úchvatnou krajinou a bohatou historií. V jeden den můžete ochutnat řadu světových vín, i těch nejdražších, a zároveň navštívit hrad z 16. století a vidět římské ruiny.

Nejlepším způsobem jak se dostat kamkoliv do Burgundska je bezpochyby vlakem přímo z Paříže. K dispozici je denně 15 vlaků přímo do Dijonu, hlavního města regionu. TGV trvá pouze 1 hodinu 20 minut do Dijonu, kde jsou následně místní vlaky, které vás dostanou skoro kamkoliv, kam budete mít v plánu se dostat v Burgundsku.

Côte de Beaune v Burgundsku

Côte de Beaune v Burgundsku - photo by: Megan Cole (Flickr), CC BY 2.0

Mosel, Německo

Německo se řadí na čtvrté místo v evropské produkci vína po Francii, Itálii a Španělsku, a vlakem se dostane skoro kamkoliv. Chcete-li ochutnat vynikající německé víno​​, budete chtít zamířit do Mosely. Zatímco většina lidí si spojuje Německo s pivem, některá místní vína patří mezi velmi vyhledávaná po celém světě. Jízda vlakem podél řeky mezi Cochem a Koblenz je velmi malebná, a jak Cochem a Trier jsou vynikající základnou pro navštívení vinařské oblasti Mosel.

Výhled na Beilstein, Mosel

Výhled na Beilstein, Mosel - photo by: Anna & Michal (Flickr), CC BY-SA 2.0

La Rioja, Španělsko

La Rioja je malá oblast v severním Španělsku, která se stala slavnou díky Tempranillo, Španělsky ušlechtilým hroznům. Silná a těžká vína získávají svůj charakter zráním dlouhou dobu v dubových sudech. La Rioja vína se nejlépe ochutnávají v nočních hodinách při obcházení hlavního krajského města Logroño. Vlakové nádraží v Logroño je stejně vzdálené od Barcelony a Madridu, a město leží také podél staré poutní cesty Camino de Santiago. Téměř všechny dálkové vlaky ve Španělsku, včetně Alvia a AVE, které pravděpodobně využijete směrem do Logroño, vyžadují rezervaci. Některé meziměstské vlaky však naopak rezervaci neumožnují.

La Rioja-Bodega Marqués de Riscal7

La Rioja-Bodega Marqués de Riscal7 - photo by: juantiagues (Flickr), CC BY-SA 2.0

Tokaj-Hegyalja, Maďarsko

Maďarsko je poněkud málo doceňovaná vinařská země, a to je veliká škoda, protože má více než tisíciletou tradici ve výrobě vína. V zemi se setkáte s celkem 22 vinařskými regiony, z nichž nejznámější je pravděpodobně Tokaj-Hegyalja, jenž byl prohlášen za světové kulturní dědictví UNESCO. Pokud budete hledat místo, kde průzkum této oblasti začít, nejlépe nejspíš uděláte, jestliže svoji cestu zahájíte v podhůří Zemplénských hor v Tokaji. Tato lokalita je vyhlášená pro své sladké dezertní víno, Tokaji Aszú. I přes dlouhou cestu, která z Budapeště vlakem trvá kolem 3-4 hodin, určitě stojí za to toto místo, kde se rodí sladké Tokajské víno, navštívit. 

Sudy ve sklípku v Tokaji

Sudy ve sklípku v Tokaji - photo by: tomek.pl (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Rhône Valley, Francie

Francouzská občas velmi podceňovaná vinařská oblast, Vallée du Rhône, patří k oblíbeným regionům několika jedinců, kteří mají rádi méně známé vinařské oblasti, ale chtějí zažít to nejlepší. Vyrábí se zde tmavá vína, mezi kterými dominuje Syrah. Řeka Rhôna pokrývá velký pás území. To lze rozdělit zhruba na severní Côtes du Rhône, jih Lyonu, a jižní Côtes du Rhône, kolem Orange a Avignonu. Tain-l'Hermitage je město ležící podél řeky obklopené svahy s vinicemi a velkým množstvím míst, kde můžete popíjet některá chutná vína severní Rhôny. Chcete-li vidět vinice, vinařství a zastavit se i ve vinařských oblastech, tak lze vřele doporučit jízdu francouzskou regionální železnicí, která vám dopřeje malebný výhled z okna a sedačky vlaku.

Výhled z vinice Tain l'hermitage, řeka Rhôny a Tain

Výhled z vinice Tain l'hermitage, řeka Rhôny a Tain - photo by: mason.flickr (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Tuscany, Itálie

Itálské Toskánsko se skládá z jednotlivých vinařských oblastí, k nejpozoruhodnějším patří Chianti, Brunello di Montalcino, Montepulciano, a Carmignano. Zatímco po železnici se nedostanete do každé vinařské vesničky či města mezi Florencií a Sienou, tak právě tato dvě města jsou jednoduše dostupná a zároveň výjimečná v tom pravém slova smyslu.

Pohled z Vignale na Tuscany

Pohled z Vignale na Tuscany - photo by: Dympna (Flickr), CC BY-ND 2.0

Nejlepší doba pro návštěvu vinařské oblasti

Zajímá vás, kdy navštívit vinařskou oblast? Za nejlepší měsíce se považují květen a červen pro dobré počasí a méně lidí, a samozřejmě září a říjen, kdy je čas sklizně a máte jedinečnou možnost ochutnávat letošní úrodu.

Máte oblíbenou jinou oblast či zkušenosti s některou z výše zmíněných? Budeme rádi, pokud si nenecháte takovou informaci pouze pro sebe a podělíte se s námi o ni v komentářích.

0 Vložit komentář