Klášter Birsana

Ženský pravoslavný klášter z počátku 18. století se díky své jedinečné poloze stal nejoblíbenějším poutním místem v regionu a jedním z nejhezčích klášterů v Rumunsku.

Jedná se o areál dřevěných staveb - svatyní, altánků, ubytoven, hospodářských budov, výstavních prostor apod. na louce v horském údolí. Z Kláštera jsou nádherné výhledy na vrcholky okolních hor, atmosféru doplňuje malé jezírko a potůček, který areálem protéká. Nejhezčí to tu je na jaře, když louka kvete. Mystickým zážitkem v tomto období bývají pravoslavné bohoslužby sloužené v exteriéru kláštera.

Ústřední kostel z roku 1720 byl postaven celý ze dřeva a to bez použití jediného hřebíku. Věž je vysoká 62 m a jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v Evropě. Není divu, že kostel je jedním z osmi v regionu, které organizace UNESCO prohlásila za světové kulturní dědictví.

V místním muzeu se můžete seznámit s životem v Maramureši a ve výstavní síni si prohlédnout díla místních umělců. Klášter je nyní jedinečným fungujícím komplexem kláštera a skanzenu.

 

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi