Nejkrásnější vánoční trhy v Česku

Adventní čas je jedno z nejkrásnějších ročních období – svět okolo nás už má krásnou vánoční atmosféru, ale ještě je brzy na největší předvánoční shon. Užijte si sváteční náladu doslova všemi smysly a vyrazte na české adventní trhy, které se právem řadí mezi nejkrásnější v Evropě!

Ve výběru jsme se zaměřili nejenom na klasické městské trhy, ale i na menší a zajímavější vánoční trhy, kde se vás duch Vánoc dotkne mnohem příjemnějším způsobem a bez nekončících davů turistů s fotoaparáty.

Vánoční trhy v Plzni

Tradičně vánoční atmosféru můžete nasát například v krásné Plzni. Pokud se vydáte na prohlídku legendárního pivovaru, nezapomeňte se potom zastavit na Náměstí Republiky, kde na vás budou čekat stánky a v nich mnohá lákadla. Sváteční hudba, božská vůně, originální dárky, to vše olemované vánočně nasvícenými historickými domy.

Plzeňské vánoční trhy na náměstí Republiky

Plzeňské vánoční trhy na náměstí Republiky - photo by: www.trhyplzen.cz

Datum: 24. listopadu – 23. prosince 2017
Oficiální stránky: www.trhyplzen.cz

Vánoční trhy v Karlových Varech

Adventní trhy v jednom z nejkrásnějších lázeňských měst vás také nezklamou. Kromě tradičních řemesel a výrobků, které jsou přímo ideálním tipem na dárky na poslední chvíli, si užijete také bohatý doprovodný program. Děti potěší kolotoč a tvořivý stánek a dospělým navodí vánoční náladu nejrůznější hudebníci, kteří se postupně vystřídají na podiu.

Vánoční trhy Karlovy Vary 2017 ve Smetanových sadech před Alžbětinými lázněmi

Vánoční trhy Karlovy Vary 2017 ve Smetanových sadech před Alžbětinými lázněmi - photo by: Novevanocnitrhy.cz

Datum: 2. prosince 2017 – 7. ledna 2018
Oficiální stránky: novevanocnitrhy.cz

Vánoční trhy v Praze

V Praze si jděte užít kouzlo Vánoc na jedny z menších, avšak poctivějších trhů. Čekají vás například na Náměstí republiky, kde jednoduše nemůžete minout stánek s nejlepším višňovým punčem, ke kterému ještě dostanete zdarma malé štramberské ouško. Další trhy najdete na Náměstí Míru či například na výstavišti Holešovice.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze - photo by: www.trhypraha.cz

Ať už si vyberete kterékoli místo, rozhodně nepřijdete o voňavý svařák, horké kakao, poctivou polévku a vánoční koledy, které vás natěší na Štědrý den jako malé děti. A pokud se někdy ocitnete blízko centra pozdě večer, zavítejte i na to Staroměstské náměstí. Zasněžené a nasvícené trhy mají překvapivě daleko větší kouzlo se zavřenými stánky, a to jednoduše proto, že na nich budete zcela sami. Letošní největší pražské trhy se ponesou v duchu českých tradic, a tak na vás staroměstská výzdoba zapůsobí příjemně nostalgicky.

Datum: 2. prosince 2017 – 6. ledna 2018
Oficiální stránky: www.trhypraha.cz

Vánoční trhy v Lysé nad Labem

Utečte však na chvíli z hlavního města a navštivte například Lysou nad Labem. Právě Polabské adventní trhy totiž patří mezi ty nejoblíbenější u nás. Speciální program je pro vás připraven každý víkend, čeká vás například rej čertů či tradiční mikulášská nadílka, u které jednoduše nemůže chybět žádné dítě. Dobroty i sváteční atmosféru si však užijete i ve všední dny, a navíc se mezi stánky nebudete tlačit se spoustou dalších návštěvníků.

Polabské vánoční trhy ve vnitřní části výstaviště

Polabské vánoční trhy ve vnitřní části výstaviště - photo by: www.vll.cz

Datum: 1. prosince – 17. prosince 2017
Oficiální stránky: www.vll.cz

Vánoční trhy v Brně

Toužíte-li přeci jen po velkolepější show, nechte se zlákat moravskou metropolí. Brněnské vánoční trhy na náměstí Svobody si pro vás kromě tradičních pochutin a výrobků přichystaly také mnoho vystoupení známých osobností, divadelní představení i dílny, ve kterých si budete moci vyrobit vlastní věnec, či upéct poněkud netradiční vánoční cukroví. Kromě stánků se staročeskými řemesly se můžete po originálním dárku poohlédnout také na již tradičním design marketu. Pokud již nemůžete svařené víno ani cítit, zavítejte do zimního baru, kde vám umíchají jeden z lahodných zahřívacích koktejlů. Brno si letošní slavnostní rozsvícení stromu naplánovalo na 24.listopadu. 

Brněnské Vánoce

Brněnské Vánoce - photo by: www.gotobrno.cz

O něco komornější a tradičnější budou trhy na brněnském Dominikánském náměstí, kde si budete moci užít skutečně pohodový adventní večer. Krásná výzdoba, vynikající jídlo i pití, živá hudba i vánoční koledy a chybět nesmí samozřejmě ani ukázky tradičních řemesel. Tedy vše, co najdete i na hlavních městských trzích, jen v sympaticky komorní verzi.

Datum: 24. listopadu – 23. prosince 2017
Oficiální stránky: www.gotobrno.cz

Vánoční trhy v Českém Krumlově

Český Krumlov je pohádkové město a na Vánoce této své pověsti určitě dostojí. Na staročeský trh na náměstí Svornosti dojdete dlážděnými uličkami a jen těžko bystě hledali místo více protkané sváteční atmosférou. Se svařákem či vánočním punčem v ruce (a kupou cukroví v kapse) se projděte až na zámecké nádvoří, kde na vás bude čekat řemeslný jarmark. Za zvuku koled si můžete užít také živý Betlém, kde vám přiblíží prastarý biblický příběh tanečníci a hudebníci.

1. adventní neděle - rozsvícení vánočního stromu, Český Krumlov 27.11.2016

1. adventní neděle - rozsvícení vánočního stromu, Český Krumlov 27.11.2016 - photo by: www.ckrumlov.info

Datum: 1. prosince 2017 – 7. ledna 2018
Oficiální stránky: www.ckrumlov.info

Vánoční trhy v Olomouci

Specifickou atmosféru adventních trhů najdete v Olomouci, malém studentském městě s velkou duší. Olomouc se inspirovala německým Norimberkem a nabídne návštěvníkům nepřeberné množství druhů svařeného vína a vánočního punče. Užít si je musíte do sytosti na místě, neboť jejich receptura je přísně tajná. Popíjení vám zpříjemní doprovodný program v podobě divadla i dobových atrakcí.

Vánoční trhy v Olomouci v horní / dolní náměstí

Vánoční trhy v Olomouci v horní / dolní náměstí - photo by: www.vanocnitrhy.eu

Datum: 23. listopadu – 24. prosince 2017
Oficiální stránky: www.vanocnitrhy.eu

Vánoční trhy v Hlinsku – Veselý kopec

Skanzen Veselý kopec vám snad ani představovat nemusíme. Proto je vám nejspíš jasné, že právě zde najdete jedny z nejkrásnějších trhů, které jsou doopravdy unikátní. Zpívání koled, Mikulášská nadílka i vánoční jarmark, to všechno na vás čeká mezi tradičními lidovými domky staré Vysočiny. V nich se mimo jiné dozvíte i to, jak kdysi vypadaly Vánoce, jaké vánoční zvyky jsme již dávno zapomněli a co děti a dospělí nacházeli dříve na štědrovečerním stole i pod stromečkem.

Vánoce na Veselém Kopci

Vánoce na Veselém Kopci - výroba a prodej slaměných ozdob - photo by: www.skanzen-vysocina.cz

Datum: 2. prosince – 10. prosince 2017
Oficiální stránky: www.skanzen-vysocina.cz

Vánoční trhy v Hradci Králové

Tradiční trhy nesmí chybět ani v historickém centru v Hradci Králové. Masarykovo náměstí vás přivítá svátečním osvětlením, vůní skořice, vanilky a pomerančů a naláká vás na tradiční bramboráky, trdelníky a punč či svařené víno. Zahřejte se šálkem horké medoviny a projděte si stánky s ručně vyráběnými drobnostmi. Součástí programu je samozřejmě také rozsvícení vánočního stromu na Velkém náměstí, které proběhne s bohatým doprovodným programem v předvečer první adventní neděle.

Vánoční trhy v Hradci Králové na Masarykovo náměstí

Vánoční trhy v Hradci Králové na Masarykovo náměstí - photo by: www.hradeckralove.org

Datum: 8. prosince – 17. prosince 2017
Oficiální stránky: www.hradeckralove.org

Vánoční trhy na hradech a zámcích

Stále oblíbenější jsou také vánoční trhy na hradech a zámcích. Popíjet horké svařené víno, vdechovat vůni skořice, čokolády a pomerančů a procházet se mezi stánky s vyhlídkou na okolní hradby a mnohokrát i krásné okolí, to je přeci sen. Když do toho začne ještě sněžit, kouzelná atmosféra jako z pohádky je zaručena.

Pražský Hrad

Náměstí největšího starobylého hradu na světě rozzáří vánoční světla už 24. listopadu. Hudba, stánky s českými výrobky, sváteční dobroty, a především pohodová adventní atmosféra na kopci nad překrásně osvětlenou Prahou. Připravte se na větší množství turistů, jedinečná vyhlídka na předvánočně nasvícené město za to ale podle nás stejně stojí.

Vánoční trhy na Pražském hradě využívají prostory nejrozsáhlejšího hradního areálu světa

Vánoční trhy na Pražském hradě využívají prostory nejrozsáhlejšího hradního areálu světa - photo by: trhynahrade.cz

Datum: 24. listopadu – 6. ledna 2018
Oficiální stránky: trhynahrade.cz

Loket

Také hrad Loket vám letos nabídne krásný adventní čas v podobě řemeslného trhu, na kterém si budete moci připomenout staročeské zvyky a tradice. Některé z nich si můžete dokonce sami vyzkoušet, a domů si tak kromě sváteční nálady odnesete také například slaměné ozdoby, ručně malované perníčky či voňavé františky. Procházku po trzích spojte například s návštěvou hradu. Dokonalou tečkou ke krásnému dni bude živá hudba v podání folklorních souborů či flašinetáře, která vám zahraje v podkresu.

Krušnohorské vánoční trhy - adventní čas na hradě Loket i v podhradí

Krušnohorské vánoční trhy - adventní čas na hradě Loket i v podhradí - photo by: www.hradloket.cz

Datum: 9. prosince – 10. prosince 2017
Oficiální stránky: www.hradloket.cz

Bouzov

Pokud se chystáte do Olomouce nebo blízkého okolí, zamiřte rovnou také na trhy, které si pro vás připravili na hradě Bouzov. Tradice a zvyky jsou hlavním tématem adventního jarmarku. Ten vám připomene, o čem jsou nejkrásnější svátky v roce doopravdy a odvede vás na chvíli od rušného světa nakupování a předvánočního stresu. Na začátku prosince se také můžete zaregistrovat na jednu z unikátních vánočních prohlídek samotného hradu.

Výhled na hrad Bouzov

Výhled na hrad Bouzov - photo by: www.hrad-bouzov.cz

Datum: 2. prosince – 3. prosince 2017
Oficiální stránky: www.hrad-bouzov.cz

Karlštejnský královský advent

Hned dvě královské adventní neděle vás čekají na legendárním hradě Karlštejn. Stylový jarmark doplní historický průvod v čele s královnou Eliškou, vystoupení tanečních i šermířských skupin, andělské rojení i večerní loučový průvod, který uvede slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Když k tomu přidáte ještě kejklíře žonglující s ohněm a žejdlík poctivého karlštejnského piva, čeká vás jeden z nejkouzelnějších adventních víkendů v Čechách. To, že budete mít na výběr ze spousty tradičních i speciálních dobrot, snad ani nemusíme připomínat.

Vyhlídka z Velké věže z Karlštejna

Vyhlídka z Velké věže z Karlštejna - photo by: www.hrad-karlstejn.cz

Datum: 3. a 17. prosince 2017
Oficiální stránky: www.hrad-karlstejn.cz

Nabídka adventních trhů na hradech a zámcích je doopravdy bohatá. Podobné programy si pro vás připravili také například v Nových Hradech, na zámcích Sychrov a Konopiště či v Telči. Stačí si jen vybrat, který z nich je vám nejblíže, nebo na který jste se ještě nestačili vydat.

Za nekrásnějšími vánočními trhy nemusíte příliš daleko. Ač je nabídka nejkrásnějších adventních trhů v Evropě velkolepá, jsou to právě česká města či hrady, na kterých prožijete tu pravou atmosféru nádherných českých Vánoc. Navštívili jste již některé ze zmíněných v České republice či se někam chystáte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a doporučení v komentářích.

0 Vložit komentář