South Rim

South Rim, jižní okraj velkolepého Grand Canyonu, který je považován za oblíbenější a vyhledávanější než jeho protějšek na severu. Nechte se oslnit krásou neskutečných výhledů na nejdelší kaňon světa.

Jižní strana kaňonu je volbou většiny přijíždějících turistů a především v hlavní sezóně jí projde několika-milionový dav. Oblíbené trasy, vyhlídky a jednodušší stezky se tak mohou stát krapet přelidněnými, což jim však neubírá na jejich kráse. Nenechte si ujít východ slunce nad východní stranou kaňonu, kterou je Desert View, nejlépe na vyhlídce Mather, Hopi či méně přelidněné Yaki Point. Velmi oblíbenou trasou podél kaňonu je Rim Trail, jež spojuje všechny zmíněné body.

South Rim je populární především z důvodu lepší dostupnosti než-li North Rim. Od jihu k South Rim, vede cesta od Flagstaffu po highway 64/180, vstup se nachází poblíž města Tusayan. Dalšími „výhodami“ pro turisty oproti druhé straně, je lepší vybavení a služby, jako je vícero kempů, ubytování, restaurací, návštěvnické centrum, obchodů a také možnost využití „free shuttles“, kterými se můžete po parku vozit zcela zdarma a jednoduše zaparkovat své auto na parkovišti. Z důvodu velké oblíbenosti se u vstupu do parku tvoří dlouhé fronty na silnici. Vstupné do parku se tedy vyplatí kupovat dopředu a využít tak možnosti vjezdu speciálním pruhem na silnici.

Hlavním centrem parku, jež je zdrojem veškerých služeb a informací, je Grand Canyon Village a Visitor Center. Právě zde máte možnost zjistit veškeré informace o oblíbených trasách a vyhlídkách, nachází se zde i kemp Mather Campground a velká parkoviště. Nenechte si ujít krátký film o Grand Canyonu v Imaxu v návštěvnickém centru. V Grand Canyon Village stojí dokonce stará železniční stanice a dřevěné nádraží z roku 1901. Západně od Village se táhne v délce 8 mil (12,8 km) Hermit Rd, která nabízí celou řadu nádherných vyhlídek, jako je Mohave Point a Hopi Point. Opačným směrem od Village se v délce 25 mil (40,2 km) line Desert View Dr naskýtající přenádherné výhledy. Na konci se pak nachází kemp Desert View Campground a je dobré si poznamenat, že i benzinová pumpa. South Rim je možné si projet vlastním autem (pouze Hermit Rd je od března do listopadu pro auta uzavřena), či využít zdarma shuttles, které jezdí vybranými trasami pořád dokola.

Nechcete-li chodit pouze po vyhlídkách a trasách vedoucích podél jižního okraje, nenechte si ujít několik tras vedoucích dolů do kaňonu samotného, půjčit si na tento sestup můžete dokonce mulu. Pro jednodenní sestup do kaňonu a zpět bez přenocování dole nepotřebujete žádné zvláštní povolení, budete-li chtít sestoupit až na dno, doporučuje se přespat a povolení je zde třeba. Do kaňonu však vede více kratších stezek, jako je například oblíbená Bright Angel Trail či South Kaibab Trail. 

lucienneCestovní průvodce
zobrazit více

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce