Memorial JK

1 recenze

Uprostřed centra hlavního města Brasilia stojí památník zasvěcený snad největšímu Brazilci všech dob - prezidentu Juscelinu Kubitchekovi, který se zasloužil o nebývalý rozvoj země a stal se miláčkem obyvatel Brazílie.

Památník byl architekty města postaven dodatečně až v roce 1981. Architektonicky ale do města zcela zapadá a nenarušuje ho. Prezident Juscelino Kubitchek, jehož matka pocházela z jižních Čech, byl velkým miláčkem brazilského národa, neboť se zasloužil o nebývalý rozvoj země. Vystudovaný lékař po několika letech práce ve zdravotnictví vstoupil do politiky, kde začínal jako komunální a později jako regionální politik, a později kandidoval na prezidenta Brazílie se sloganem "Padesát let pokroku za pět let." Výsledkem jeho vlády bylo postavení nového hlavního města Brasilie a velký rozvoj brazilské silniční sítě, rozsáhlé investice do ekonomiky byly financovány emisí nových bankovek, což vedlo k devalvaci měny, Brazílie se propadala do dluhů. Ovšem stále tyto dluhy nebyly tak vysoké, jaké se podařilo udělat diktatuře po roce 1964. J.K. zemřel při autonehodě v roce 1976, dodnes se neví, zda se jednalo o nešťastnou náhodu či atentát.

Památník velmi dobře a podrobně přibližuje návštěvníkům na fotografiích a kopiích listin celý Kubitchekům život - osobní, profesní i politický. Jsou zde vystaveny i osobní věci J. K., jeho vyznamenání a řády a kopie jeho prezidentské pracovny. V prvním patře je zřízeno Kubitchekovo mauzoleum, jeho tělo je zde uloženo v bílém mramorovém sarkofágu. V budově se nachází i knihovna, kde je možné bádat k životu oblíbeného prezidenta.

Na střeše památníku stojí z daleka viditelná socha J. K. a před památníkem se na lavičce může každý vyfotit s J. K. a jeho manželkou. Ředitelkou památníku je od jeho zřízení Kubitchekova vnučka.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 19.04.2017

Za mě nejlepší muzeum, které jsem během svého třítýdenního pobytu v Bazílii navštívila. Dokonce v den mé návštěvy bylo vstupné zdarma, když jsem se zeptala, proč je vstupné zdarma, tak mi pokladní nedokázala odpovědět. Možná, že budete mít také štěstí na bezplatné vstupné. Pokladní a ostatní zaměstnanci vědí, že JK byl sice Brazilec, ale československého původu, což také návštěvníkům oznamují. Velkou radost jsem jim udělala, když jsem jedné z dozorkyň řekla, že jsem také z Československa, ta to hned oznamovala kolegyním.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi