Brasilia

Brasilia, nové hlavní město Brazílie, jež vyrostlo za pouhých 41 měsíců a je jediným městem na světě, které bylo postaveno ve 20. století. Po architektonické stránce je město, jež vzniklo uprostřed amazonského tropického pralesa, velmi zajímavé, vznikly v něm stavby, které nemají ve zbytku Brazílie, některé dokonce na světě, obdoby.

Realizátorem výstavby města byl oblíbený brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek. Slavnostně bylo otevřeno v roce 1960. Na stavbě města se podíleli architekt Oscar Niemeyer, urbanista Lucio Costa a krajinný architekt Roberto Burle Marx. Město je nyní vzorovou ukázkou architektury 60. let 20. století, a proto bylo v roce 1987 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve městě sídlí veškeré vládní instituce a mnoho národních i nadnárodních firem. Žije zde 2,5 milionů lidí, čímž je čtvrté největší v Brazílii. Se stavbou města bylo nutné vybudovat i silnice a další komunikace a spojit ho tak s ostatními částmi země. Tudíž má město i nejmodernější dopravní síť v zemi.
Město leží v nadmořské výšce kolem 1 100 m. n. m., díky čemuž je zde příjemné klima po celý rok a i teplota se tu celoročně pohybuje kolem 22°C a tak pobyt zde je vhodný prakticky kdykoliv během roku.

Centrum města se táhne zhruba v délce 4 kilometry od náměstí Praca dos Tres Poderes přes televizní věž, druhou nejvyšší v Brazílii, památník Juscelinu Kubitschekovi až k nejvyššímu bodu města - železnému kříži dovezenému z Portugalska. V tomto úseku jsou i všechny výstavní a vládní budovy, pokud jsou přístupné veřejnosti, je do nich vstup zdarma. Nejlepší způsob, jak centrum poznat, je projít ho pěšky.

Město nabízí specifickou atmosféru, jinou než jakékoliv město v Brazílii, a proto zcela určitě stojí  za návštěvu.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce