Minojský palác Knossos


Zobrazit na mapě
Přidat nové místo Kréta
Cestovní průvodci

Knossos je největší ze všech minojských palácových staveb na Krétě. Je postaven z kvádrových bloků, měl mnoho pater a vznikl 2 000 let př. n.l., ale následně byl zničen zemětřesením, tudíž musel být postaven palác nový. Knossos objevil na počátku 20. století britský archeolog Arthur Evans, který ho také zrekonstruoval. V minulosti měl palác obrovský význam, kdy zde bylo vládní správní a kulturní centrum Kréty.

Samotná budova měla čtyři křídla, která obklopovala centrální nádvoří, a uvnitř bylo kolem 1 300 místností. Dnes tu můžete vidět obrovský palác, nádvoří, soukromé apartmány, lázně a fresky. Nejpůvabnější jsou královské komnaty nacházející se kolem ústředního schodiště a v hlavní komnatě lze vidět slavnou fresku s delfíny. Na první pohled se palác od ostatních odlišuje svými červenými sloupy, které jsou širší v horní části.

Ke Knossu se vážou mýty, kdy zde býval dvůr bájného krále Minoa, a když mu jeho choť porodila Minotaura, napůl býka a napůl člověka, byl uvězněn v labyrintu, kam mu byli obětovány dívky a chlapci. Až Minotaura zabil Théseus, který se ze spletitých chodeb dokázal dostat jen díky Ariadnině niti.

zobrazit více

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:

Navštívil jsi tento turistický cíl?

Buď jeden z prvních, kdo se podělí o své zkušenosti formou vložení recenze k turistickému cíli. Inspiruj lidi kolem nás svými zkušenostmi a znalostmi!