Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Běloruska:

Vstupní podmínky

Bělorusové vízové ​​předpisy často mění, proto je nejlepším řešením se před případným odjezdem podívat na byrokratické požadavky. Některé letecké a autobusové společnosti se o vízum postarají, ale pro jistotu můžete kontaktovat nebo navštívit Běloruské velvyslanectví v Praze.

Měna a ceny

Národní měnou je Běloruský rubl (BR). Mince neexistují, za to ale existují bankovky BR10 až BR200,000. Při výměně dostanete vcelku tlustý svazek, ale v přepočtu na české koruny to nebude mít nějak velkou hodnotu. Je dobré si hlídat kurz měny, Běloruský rubl není zrovna moc stabilní.

Bankomaty a směnárny není těžké ve městech najít. Kreditní karty jsou přijímány v mnoha lepších hotelech, restauracích a supermarketech.

Zdraví a bezpečí

Bělorusko má střední úroveň kriminality. Častá je pouliční kriminalita, jako je například přepadení a kapesní krádeže. Nejvíce k tomu dochází u míst veřejné dopravy, v blízkosti hotelů navštěvovanými cizinci a ve špatně osvětlených městských uličkách. Také byste se měli vyhnout návštěvě diskoték a barů, kde se potulují zločinecké gangy. Při platbě kartou buďte opatrní, podvod je možný i například v obchodě s potravinami.

Co se týče nemocí, tak Tuberkulóza je stále vážným zdejším problémem. Proto pokud nejste očkování, zvažte před cestou konzultaci s lékařem.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Běloruska je běloruský a ruský. Jiné jazyky jako je polský, ukrajinský nebo hebrejský se používají jen v místních menších komunitách.

Co se týče běloruských obyvatel, jsou velmi laskaví, přátelští a stále dobře naladění. Za klidem běloruských občanů mohou hlavně nekonečné války, které nezačali, ale bohužel v nich padli jako oběti.

Bělorusové tvoří více než 80% populace, přes 8% Rusové, dále pak Poláci, Ukrajinci, Romové a potkáte zde i pár dalších etnických menšin.

Jídlo a pití

Běloruská kuchyně je jednou z nejvíce různorodých v kontinentu. Je podobná ruské, litevské, polské a židovské, ale svým způsobem je unikátní, vydatná a lahodná.

Maso se obvykle servíruje při slavnostních příležitostech. Mezi nejčastěji podávaná masa patří vepřové, skopové, hovězí, drůbež, a zvěřina, která zahrnuje například i losí a bobří maso. Bělorusové také hodně využívají místní produkty, do kterých patří například různé druhy zeleniny, luštěniny, houby, koření a brambory.

Běloruská kuchyně je bohatá na rybí pokrmy. Zpravidla jsou to říční ryby. Specialitou je jídlo „yushka“, jedná se o knedlíky a uzené ryby.

Dalším tradičním jídlem je Draniki, což jsou u nás klasické bramboráky.

Co se týče pití, tak známým a oblíbeným nápojem ve silná vodka – Harelka. Neméně oblíbená je Krambambula - alkoholický koktejl, který se obvykle skládá z červeného vína a různých druhů alkoholických nápojů, například z ginu, vodky nebo rumu. V posledních letech se jako Krambambula považuje vodka s příchutí medu a koření.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna