Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Běloruska:

Vstupní podmínky

Bělorusové vízové ​​předpisy často mění, proto je nejlepším řešením se před případným odjezdem podívat na byrokratické požadavky. Některé letecké a autobusové společnosti se o vízum postarají, ale pro jistotu můžete kontaktovat nebo navštívit Běloruské velvyslanectví v Praze.

Měna a ceny

Národní měnou je Běloruský rubl (BR). Mince neexistují, za to ale existují bankovky BR10 až BR200,000. Při výměně dostanete vcelku tlustý svazek, ale v přepočtu na české koruny to nebude mít nějak velkou hodnotu. Je dobré si hlídat kurz měny, Běloruský rubl není zrovna moc stabilní.

Bankomaty a směnárny není těžké ve městech najít. Kreditní karty jsou přijímány v mnoha lepších hotelech, restauracích a supermarketech.

Zdraví a bezpečí

Bělorusko má střední úroveň kriminality. Častá je pouliční kriminalita, jako je například přepadení a kapesní krádeže. Nejvíce k tomu dochází u míst veřejné dopravy, v blízkosti hotelů navštěvovanými cizinci a ve špatně osvětlených městských uličkách. Také byste se měli vyhnout návštěvě diskoték a barů, kde se potulují zločinecké gangy. Při platbě kartou buďte opatrní, podvod je možný i například v obchodě s potravinami.

Co se týče nemocí, tak Tuberkulóza je stále vážným zdejším problémem. Proto pokud nejste očkování, zvažte před cestou konzultaci s lékařem.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem Běloruska je běloruský a ruský. Jiné jazyky jako je polský, ukrajinský nebo hebrejský se používají jen v místních menších komunitách.

Co se týče běloruských obyvatel, jsou velmi laskaví, přátelští a stále dobře naladění. Za klidem běloruských občanů mohou hlavně nekonečné války, které nezačali, ale bohužel v nich padli jako oběti.

Bělorusové tvoří více než 80% populace, přes 8% Rusové, dále pak Poláci, Ukrajinci, Romové a potkáte zde i pár dalších etnických menšin.

Jídlo a pití

Běloruská kuchyně je jednou z nejvíce různorodých v kontinentu. Je podobná ruské, litevské, polské a židovské, ale svým způsobem je unikátní, vydatná a lahodná.

Maso se obvykle servíruje při slavnostních příležitostech. Mezi nejčastěji podávaná masa patří vepřové, skopové, hovězí, drůbež, a zvěřina, která zahrnuje například i losí a bobří maso. Bělorusové také hodně využívají místní produkty, do kterých patří například různé druhy zeleniny, luštěniny, houby, koření a brambory.

Běloruská kuchyně je bohatá na rybí pokrmy. Zpravidla jsou to říční ryby. Specialitou je jídlo „yushka“, jedná se o knedlíky a uzené ryby.

Dalším tradičním jídlem je Draniki, což jsou u nás klasické bramboráky.

Co se týče pití, tak známým a oblíbeným nápojem ve silná vodka – Harelka. Neméně oblíbená je Krambambula - alkoholický koktejl, který se obvykle skládá z červeného vína a různých druhů alkoholických nápojů, například z ginu, vodky nebo rumu. V posledních letech se jako Krambambula považuje vodka s příchutí medu a koření.

Doprava

Doprava do Běloruska

Letadlem

Nejrychlejší a nejbezpečnější způsobem dopravy do Běloruska je letecky. Běloruská vnitrostátní letecká linka Belavia má dobrý bezpečnostní rekord a moderní letadla. Belavia má pravidelné lety i z Prahy. Do Běloruska léta i česká společnost Czech Airlines, a dále například přímo z Prahy Turkish Airlines, LOT Polish Airlines a ruská společnost Aeroflot. Letenky do Běloruska jsou ale poměrně drahé. Výhodné je si letenku zarezervovat delší dobu předem.

Autobusem

Pomalejší, ale stále dobré a hlavně až 3x levnější řešení, jak se do Běloruska dopravit. Z České republiky jezdí některé společnosti do hlavního města Minsk pravidelně. Například společnosti Student Agency, Eurolines a Comvia Bus vás pohodlně dopraví i celkem pohodlně.

Cestovaní po Bělorusku

Vlakem

Cestování s tímto dopravním prostředkem vychází relativně levně a rychle. Také se dostanete do mnoha požadovaných destinací a budete mít možnost vidět záblesk běloruské přírody. Regionální vlaky jezdí hlavně během dne, kdežto dálkové především v noci. Vlakové jízdenky je nejlepší koupit několik dní předem.

Autobusem

Infrastruktura běloruských silnic je dobře rozvinutá již od dob po druhé světové válce. Autobusové jízdenky je možné zakoupit na autobusových nádražích, které jsou ve všech velkých městech. Platforem bývá víc, ale jsou dobře očíslovány, takže stačí jen zkontrolovat lístek, kde je napsáno i nástupiště. Ve větších městech je také možné cestovat tramvají nebo trolejbusem.

Autem

Auto si můžete půjčit v Minsku na letišti nebo jinde ve větších městech v půjčovnách nebo u menších firem. Benzín je poměrně levný, 1 litr vychází kolem 25,-Kč. Všechny čerpací stanice mají stejné ceny, takže není potřeba hledat tu levnější stanici v okolí.

Počasí

Bělorusko má mírné kontinentální klima, s chladnými zimami a vcelku teplými vlhkými léty. V některých částech Běloruska jsou teploty pod bodem mrazu více než třetinu roku. Co se týče průměrných teplot, tak v zimě je to od -4 do -8° C. V létě se teploty pohybují od +17 do + 20° C.

Bělorusko má málokdy extrémní teploty, které by mohly dělat cestování obtížným. Pokud vám nevadí, když je trochu chladněji, pak je to v období zimních měsíců krásná podívaná. Pokud dáváte přednost teplejším výletům, ideální je polovina roku, jen nezapomeňte na deštník, určitě se bude hodit.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna