Praktické informace do Brazílie

Kompletní praktické informace při cestě do Brazílie:

Vstupní podmínky

Od roku 2005 již není potřeba si k návštěvě Brazílie zařizovat vstupní vízum. Je nutné být pouze občanem České Republiky a mít v době vaší návštěvy země platný cestovní pas minimálně ještě 6 měsíců. Délka pobytu nesmí přesto přesáhnout 90 dnů a musí se jednat o návštěvu země za účelem turistiky, nikoliv provozování výdělečné činnosti. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba pobytu nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.

Cestovní dokumenty

Při vstupní kontrole můžete být žádáni k prokázání, zda máte dostatečné finanční prostředky, že vlastníte zpáteční letenku ze země či zda máte zajištěné ubytování.

Vstupní a výstupní doklad

Při vstupu do Brazílie, musí všichni turisté vyplnit cartao de Entrada / Saida (vstupní / výstupní doklad). Jedná se o úzký papír, který dostanete v letadle na vyplnění nebo si ho můžete vzít na stolech před vstupní kontrolou. Imigrační úředníci si nechávají část dokladu a vaší povinností je si uchovat zbylou část. Do pasu následně obdržíte razítko, případně i počet dní povolených k pobytu v Brazílii, pokud je jich méně než obvyklých devadesát.

Až budete zemi opouštět, tak po vás bude chtít imigrační úředník druhou část dokumentu k odevzdání. Její ztráta může způsobit zbytečné nepříjemnosti a časovou prodlevu, proto se jí snažte neztratit.

Cestovní pas

Ačkoliv je nutné ze zákona nosit pas v Brazílii stále při sobě, jeho ztráta vám může zkomplikovat nejenom cestu zpátky, proto doporučujeme vytvořit si fotokopii pasu (nejlépe certifikovanou) a pas si nechat na hotelu v bezpečí.

Oficiální zdroje a odkazy ke vstupu

Veškeré podrobnější informace o vstupu do Brazílie je možné nalézt na stránkách konzulátu České republiky v Sao Paulu. Před odjezdem doporučujeme pokusit se získat co nejvíce informací o aktuálních podmínkách a rizicích v zemi.

Dovoz a vývoz zboží

Do Brazílie je možné převést 2l alkoholu, 20 krabiček cigaret, jeden osobní počítač a fotoaparát. Nově zakoupené zboží v hodnotě 500 dolarů se nemusí clít. Maso a mléčné výrobky jsou zakázané převážet. 

Měna a ceny

Měna: Brazilský real (R$) a aktuální kurz: 1 BRL = 1 CZK

Brazilská měna je brazilský real (BRL), často napsaná jako R$. Jeden real se skládá ze 100 centů (centavos). Mince se liší ve velikosti a barvě, stejně tak jako bankovky, které je snadné odlišit od sebe rovněž barvou a vyobrazeným zvířetem. Naše oblíbená bankovka je samozřejmě s hodnotou 10 na které je papoušek Ara.

Brazilské bankovky a mince

Brazilské bankovky a mince

Náklady a ceny v Brazílii

Náklady na bydlení a stravování jsou v Brazílii celkem přijatelné, až na hlavní turistická místa, kde vás ceny zaskočí (Rio). Cenově rozumné jsou hotely (kromě Ria), potraviny (včetně stravování) a cestování autobusem. Mezi poměrně drahé věci patří opalovací krémy, kvalitní značkové oblečení a elektrotechnika. 

Ceny samozřejmě obecně závisí na období, kdy do Brazílie cestujete. V době, kdy je v Brazílii léto, tedy od prosince do dubna, jsou zde ceny samozřejmě vyšší, zvlášť v období festivalů se celková cena může až zdvojnásobit. Nejnižších cen se v zemi dočkáte mimo sezónu, tedy od května do září. 

Platba kartou a bankomaty

Většina mezinárodních kreditních karet je akceptována a je možné s nimi platit ve většině hotelů, obchodů a restaurací nacházejících se v hlavních městech. Síť bankomatů je v Brazílii rozsáhlá, ačkoliv získání hotovosti nemusí být pokaždé jednoduché. Nebojte se vyzkoušet víc bankomatů, pokud vám hned první nevydá hotovost. Někdy se může stát, že bankomat vám peníze nevydá, ale na úctě vám bude částka stržená. V takovém případě kontaktujte svojí banku a nahlaste problém s výběry.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Výše spropitného

V restaurací obvykle bývá už spropitné zahrnuté v ceně účtu a je tudíž povinné. Pokud je obsluha přátelská a ochotná můžete dát i víc. Naopak, pokud byste byli velmi nespokojení, můžete požádat o odečtení spropitného. Pokud spropitné není automaticky zahrnuté v ceně, tak je dobrovolné a záleží pouze na vás. Obvyklé je 10% z ceny, u taxíků se cena může nechat zaokrouhlit.

Jídlo a pití

Brazilská kuchyně a stravování

Brazílie díky své poloze byla obdařena bohatou škálou ovoce, zeleniny a koření, které můžete spatřit na většině trzích s jídlem. Zobecnit brazilské jídlo je velmi těžké, a to především proto, že neexistuje jediná národní kuchyně, ale mnoho regionálních. Každý region si vyvinul vlastní pokrmy, v závislosti na počasí, poloze a kultuře ovlivněné Evropany a původními obyvateli.

Kuchyně z Bahia se datuje do dob otroctví, kdy někteří otroci směli lovit krevety a škeble a ty zručnější ukořistili zbytky ze stolů nebo z předchozího dne. Zkušenostmi z Afriky ženy dali různé ingredience dohromady, přidali kokosové mléko nebo palmový olej a v průběhu let dostaly pokrmy svůj finální vzhled a vlastní pojmenovaní. Dnes se obecně těmto pokrmům říká Bahian:

 • Vatapá: Krevety jsou rozřezané nebo smíchané s kousky ryb, následně vařené v palmovém oleji, kokosovém mléku a kousky chleba. Jídlo se podává s bílou rýží. 
 • Carurú: Restované krevety v kombinaci s ostrou omáčkou z červené papriky a malé okra (ibiškovce jedlého).

Speciality brazilské kuchyně

V oblasti Amazonie oblíbené jídlo je Pato no tucupi, což jsou kousky kachny v omáčce s divokou zelenou bylinou, která vás bude píchat v žaludku ještě hodiny poté. Dalším typickým jídlo je žlutá hustá polévka tacacá, která se skládá ze sušených krevet a česneku.

Comida gaúcha z Rio Grande do Sul, nejvíce masitá strava na světě. Kousky hovězího masa jsou umístěny na velkých kovových špejlích a pečené přes žhavé uhlíky. Rajčata a cibulová omáčka může být podávána spolu s masem. 

Pokud existuje jeden pokrm, který je typickým příkladem brazilského vaření, tak je to feijoada. V Rio de Janeiru je obzvláště tento pokrm oblíbený. Feijoada je fazolové jídlo připravené s kousky sušeného hovězího masa, klobásy, jazyku, vepřových uší a ocasu, česneku a občas chilli papričkami. Je zvykem vyplnit polévkový talíř bílou rýží a lžíce feijoady na vrchol. Celé jídlo se podává se škvarkami a je zdobené jarní zelení a plátky pomeranče.

Oblíbené brazilské ovoce

Mezi nejznámější ovoce patří mango, maracujá, limetka, další oblíbené mají většinou pouze brazilské názvy: jaboticaba, fruta do conde, sapoti a jaca. Mezi exotické ovoce patří bacuri, açaí (asaí), kterou můžeme čím dál více vidět i v Evropě, a cupuaçú, nejchutnější ze všech. Většinu můžeme ochutnat formou nápojů nebo jako zmrzlinu.

Populární metody stravování

Pokud se v Brazílii vydáte do restaurace, je velká pravděpodobnost, že to bude jedna z několika, kde si můžete nabrat jakékoliv jídlo na talíř a platíte v závislosti na hmotnosti jídla. Cena v těchto restauracích je většinou přiměřená. Mezi další oblíbené metody stravování patří ridizio, kde zaplatíte fixní poplatek a můžete toho sníst kolik chcete. Většina restaurací tohoto druhu nabízí masa všeho druhu grilované na dřevěném uhlí.

Tradiční a populární pití

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak v Brazílii je pivo stejně tak oblíbené jako u nás. Mnoho mezinárodních cestovatelů dokonce brazilské pivo považuje za jedno z nejlepších na celé západní polokouli. Důvod může být ten, že na výrobu a zpracování všech významných značek piva dohlíží evropští odborníci. Piva jsou většinou typu ležák (pilsen). Mezi nejlepší národní značky patří Antárctica, Bohêmia a Brahma.

Cachaça a caipirinha

Stejně jako Rusko má za národní pití vodku, tak v Brazílii je to jednoznačně Cachaça (Kašása). Jejího pití se těší všichni Brazilci a chválí ji i ty nejnáročnější znalci destilátů. Jedná se o průzračný alkohol vyrobený z fermentované cukrové třtiny. Cachaça v kombinaci s drcenou limetkou, cukrem, a ledem se stává velmi populárním národním nápojem s názvem caipirinha. Limetka se může nahradit jakýmkoliv ovocem a sirupem a tím pádem i caipirinha může mít různé příchutě.

Cachaça má až 500 let historii a v současné době existuje více než 4000 značek po celé Brazílii. Některé z nejčastějších jsou Velho Barreiro, Pitu a 51. Samotná výroba řadí pití mezi pět nejvíce konzumních lihovin na světě. Obsah alkoholu je mezi 38 až 54 procenty a ač se to nemusí zdát, tak caipirinha de Cachaca je z velké části samotná Cachaça a je mnohem silnější, než chutná!

Oblíbené nealkoholické nápoje

Mezi oblíbené nealkoholické nápoje patří Guarana, lahodný šumivý nápoj vyrobený z amazonských bobulí. V letních měsících dokáže vychlazená Guarana příjemně osvěžit.

Káva je skvělým národním pitím, ačkoliv její kvalita je v Brazílii častým zklamáním. Naopak čaj je překvapivě dobrý. Zkuste například čaj mate, silný zelený čaj se znatelným nabuzujícím účinkem kofeinu, nebo jeden z široké škály bylinných čajů vyrobený z guarany.

Pití a řízení v Brazílii

V Brazílii nejsou žádné omezující zákony, takže můžete pít drink v kteroukoli denní či noční dobu, ačkoliv jízda po požití i malého množství alkoholu, je přísně zakázána.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Cestovní pojištění je zde nutným základem, bez kterého se vám dovolená může nemálo prodražit, protože náklady na zdravotní péči jsou obecně v Brazílii velmi vysoké. Kvalita zdravotní péče je rovněž vysoká ve větších městech, bohužel pouze pro cizince a bohaté lidi. Jako cizinec byste se neměl dostat do veřejné nemocnice. V případě lékařské pohotovosti volejte 192 nebo tísňové volání.

Cestovní pojištění

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do Brazílie nejsou povinná žádná očkování pro lidi pocházející z Evropy. Přesto by měly být přijatá určitá opatření, zejména pokud plánujete zůstat v zemi delší dobu, případně ve vzdálené oblasti. 

Pití vody z kohoutku

Voda z kohoutku je pitná, ale mělo by dojít prvně k jejímu vyvaření nebo sterilizaci a to i ve velkých městech jako Rio nebo Sao Paulo. Ve vzdálených oblastech je doporučené se vodě raději vyhnout a pít místo toho balenou vodu. Pokud už se rozhodnete nepít vodu, tak si dejte pozor i na kostky ledu ve studených nápojích. 

Celkově je dobré si dávat pozor na jídlo a pití a být si vědomí možnosti nemocí, přesto nemá význam být zcela paranoidní, zvlášť pokud si chcete užít dovolenou na plno, jelikož člověk vždy podstupuje menší riziko. Zároveň, léky je možné zakoupit všude a jsou v Brazílii vcelku levné. 

Infekční nemoci

Celkově, i když není povinné, je dobré si vyřídit očkování ještě před cestou do Brazílie. Obecně se doporučuje očkování proti záškrtu, tetanu a dětské obrně. Rovněž očkování proti žloutence typu A je vhodné. V případě pobytu delším jak 3 měsíce se doporučují i očkování proti žloutence B, tuberkulóze, vzteklině a břišnímu tyfu.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je životu ohrožující virová infekce přenášená komáry v zalesněných oblastech. Nemoc začíná s chřipkovými příznaky a obvykle odezní během několika dní, přesto každý šestý člověk vstupuje do druhé fáze horeček, apatie, selhání ledvin a krvácení, což vede ke smrti až v polovině případů. Neexistuje žádná léčba.

Vakcína proti žluté zimnici se důrazně doporučuje pro všechny cestující do Brazílie, zvlášť pro lidi s úmyslem navštívit odlehlou nebo infikovanou oblast. Města jako Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo, Fortaleza a Recife by měla být bezpečná.

Malárie

Malárie se přenáší komářím kousnutím, obvykle mezi soumrakem a úsvitem. Hlavními příznaky jsou vysoká horečka doprovázená většinou zimnicí, pocením, bolesti hlavy, zvracením nebo průjmem. Těžké případy můžou vést ke křečím, zmatenosti, kómatu a smrti. Malárie je rozšířená v tropické části země, zvlášť v Amazonii. Doporučuje se brát antimalarika v těchto částích země. Po návratu domů, pokud objevíte příznaky horečky, tak navštivtě lékaře, jelikož symptony malárie se nemusí objevit měsíce.

Dengue

Dengue přenáší komáři a narazit na ní občas můžete po celé Brazílii, přednostně v hustě zalidněných městech. Příznaky jsou podobné chřipce, včetně horečky, bolesti svalů, hlavy, nevolnosti a zvracení. Následuje často vyrážka. Proti dengue neexistuje žádná vakcína.

Kriminalita a osobní bezpečnost

Ačkoliv Brazílie má pověst nebezpečného místa, pokud budete opatrní a využívat zdravý rozum, tak se jedná často o přehnané přirovnání a neměli byste si tím nechat zkazit váš pobyt. Zločinci vědí, že jakákoliv újma zahraničnímu turistovi znamená velké nepříjemnosti a tvrdý zásah. Pokud tedy nebudete klást odpor, je pravděpodobně, že se vám nic špatného nestane.

Zvlášť zachovejte chladnout hlavu v situacích, kdy na vás míří nůž nebo pistole. Ačkoliv se bude jednat o šok a můžete jednat iracionálně, tak si uvědomte, že lidem jde o vaše cennosti, ne vám ublížit. Pravděpodobně přijdete o všechny peníze, hodinky a další cennosti, ale během pár sekund to bude už pouze minulost. V žádném případě neklaďte odpor, i když se bude jednat o pouhé děti, nestojí to za riziko.

Obecná bezpečnostní opatření

Jak už bylo řečeno chovejte se opatrně, s jistou mírou zdravého rozumu a snížíte tak riziko zažití nepříjemné situace. Přijměte obecná bezpečnostní opatření a poznejte opravdovou krásu Brazílie.

 • Nenoste velké částky v hotovosti nebo drahou elektroniku na první pohled viditelnou. Zároveň vždy mějte alespoň nějakou hotovost při sobě, nejlépe na více místech. Ve chvíli, kdy se stanete terčem přepadení a nebude mít u sebe ani korunu, tak vám útočník nemusí věřit a může se naštvat.
 • Nechoďte po setmění sami po prázdných ulicích, v parcích nebo na opuštěných městských plážích, případně ve skupinách.
 • Buďte stále ve střehu a neprojevujte známky ztracení. Pokud vám někdo na ulici bude něco nabízet, tak dávejte pozor kolem sebe a nenechte se vyvést z míry.
 • Výběr z bankomatu provádějte výhradně uvnitř budov a sledujte lidi kolem vás a před vchodem. Pokud vás někdo bude sledovat nebo se budete cítit nejistě, tak si raději vyberte jinde nebo chvíli počkejte.
 • Když odcházíte z pokoje, tak zkontrolujte okna a dveře a nenechávejte nic cenného ležet na očích. 
 • Při příjezdu se pokuste co nejméně na sebe upozorňovat a nejlépe si pořídit místní věci a zapadnout tak mezi místní obyvatele.
 • Ačkoliv se Brazílie může zdát jako ráj drog, tak opak je pravdou. Nosit u sebe drogy může skončit velkým problém a to v případě i marihuany.

Pokud se stanete obětí přepadení či okradení, jít ihned na policii nemusí být chytré řešení. Pakliže se nejedná o ztrátu věcí v hotelu, policie je z velké části zcela bezmocná. Navíc, kromě jazykové bariéry můžete na policejní stanici strávit i hodiny pouhým reportováním. V případě pojištění musíte zvážit pro a proti. Získat zprávu od policie může trvat celý den a může se jednat celkem o frustrující zážitek.

Turistická policie

Pokud už se rozhodnete jít na policii, existují různé druhy. Nejlepší jsou obvykle Policia de Turismo (turistická policie), kteří jsou zvyklí na turisty a řešení jejich problémů je i v angličtině. Tento druh policie však najdeme pouze ve větších městech. Pokud dojde k odcizení pasu, tak jděte přímo na konzulát, který už proces výrazně urychlí.

Jazyk a kultura

Jihoamerické státy považují Brazilce za odlišné a právě jazyk má s tím co do činění. Brazílie je jediným portugalsky mluvícím národem kontinentu a právě jazyk, který zemi odlišuje od španělsky mluvících sousedů, patří mezi nejsilnější prvky národní identity. Téměř celá země mluví portugalsky, až na malé množství původních obyvatel a přistěhovalců, kteří mluví stále vlastními jazyky.

Brazilská portugalština

Stejně jako existují rozdíly mezi americkou a britskou angličtinu, tak existují i rozdíly mezi mluvenou portugalštinou v Brazílii a v Portugalsku. V Brazílii jsou mírné regionální rozdíly v přízvuku, slovní zásobě a časování sloves. Přesto díky jednotným mediím a sdělovacím prostředkům mají změny tendenci se snižovat. Co se týče podobnosti se španělštinou, tak v mnoha aspektech jsou si jazyky velmi podobné, ve výslovnosti se však značně liší. Zajímavostí je, že Brazilci spíše porozumí španělsky mluvícím lidem, než je tomu naopak.

Kultura a brazilský způsob života

Brazilská kultura je jednou z nejpestřejších na světě, vzhledem k míchání několika národů a kultur v rámci několika století. Výrazný zásah měla Evropská nadvláda, stejně jako otroctví afrických migrantů, kteří ovlivnili původní kulturu svými zvyky a představami. Všechny tyto vlivy vedly k tomu, že současná brazilská kultura je jedinečná a velmi složitá.

Obyvatelstvo a náboženství v Brazílii

V současné době v Brazílii žije kolem 190 milionů lidí, z toho víc jak polovina je bílá, méně než 40% míšenci černé a bílé a méně než 10% jsou černí. Většina obyvatel jsou římsko-katolické víry, vzhledem k intenzivní portugalské okupaci a zavádění jejích tradic, zvyklostí a stavění kostelů.

Brazílie je také velmi známá sociálními rozdíly na základě bohatství a barvě kůže. Tmavší etniky mají tendenci být znevýhodňované a ženám jsou obvykle přisuzované nižší pozice, jako učitelky nebo ošetřovatelky. Obrovské rozdíly ve mzdách jsou častým nešvárem místních obyvatel a mají za následek rozdělení společnosti na chudé a bohaté, kdy bohatí se společensky odtrhují od těch chudých.

Rodinné hodnoty

Brazilci jsou obvykle srdeční a taktní lidé s velkým důrazem na strukturu rodiny a její hodnoty. Rodiny jsou obvykle velké, žijí blízko u sebe a navzájem si poskytují pomoc a podporu, kdykoliv a jakkoliv je to nutné.

Kulturní zvyky v brazilské kultuře

 • V neformálních situacích je běžné jako pozdrav políbit ženy na obě tváře, levou a pak pravou, zatím co muži si potřásají rukami navzájem. V obchodních vztazích si Brazilci zakládají na vztazích a poznání jeden druhého, před uzavřením dlouhodobé spolupráce. Člověk má pro ně větší hodnotu důvěry, než jméno společnosti.
 • Při pozvání na večeři, nebo událost je vhodnější být lépe oblečený a vyhnout se šatům či ležérnímu vzhledu. Běžné je popíjení čaje nebo kafe při návštěvách.
 • Vždy přinést hostiteli malý dárek z vděčnosti (např. víno, čerstvé květiny nebo maličkost z České republiky), vyvarujte se černé a purpurové barvě, které jsou vnímané jako smuteční barvy.
 • Čas běží rychle a uvolněně v Brazílii. Zatímco je od vás očekávána dochvilnost, vždy byste měli dorazit včas na akce a večeře, tak v opačném případě 30 minutové zpoždění je pro Brazilce běžné a akceptovatelné.
 • Co se týče oblečení, tak ležérní oblečení je běžné, zvlášť v letních měsících. Avšak chození v plavkách bez trička je kromě pláže odsuzováno. Formální oblečení se očekává pro obě pohlaví v rámci firemních situací.

Brazílie se vydala vlastní cestou a díky tomu získala unikátnost ve světě. Fakt je, že díky evropské kolonizaci Brazilci sdílejí mnoho společných znaků i s námi a proto místní kultura nám může být blíž než si myslíme.

Cestování a doprava

Brazílie sousedí celkem s 10 zeměmi. Cestování po souši je prakticky možné ze všech sousedních zemí, až na pár výjimek.

Letecky do Brazílie

Nejjednodušším a nejčastějším prostředkem pro nás je ovšem letadlo. Brazílie má mezinárodní letiště po celé zemi, přesto existuje několik letišť, které budou pravděpodobně vašim cílem. Jedná se o Sao Paulo-Guarulhos International Airport (GRU) ve městě Guarulhos, 25 kilometrů od Sao Paula, a Galeão International Airport (GIG) v Rio de Janeiru. Třetím nejrušnějším mezinárodním letiště je Brasilia rovněž s několika mezinárodními spoji.

Celkově do Brazílie létá množství leteckých společností, nejčastěji můžete letět přes Londýn s British Airways nebo přes Frankfurt s Lufthansou. Let z Prahy trvá okolo jedné až dvou hodin a následně přibližně 11 hodin do Brazílie. Ačkoliv lidé očekávají velký časový posun, tak se jedná průměrně o pouze čtyři hodiny. Časový posun se v Brazílii mění v jinou dobu než u nás a může se lišit o tři až pět hodin v závislosti na období.

Ceny letenek

Nejdražší lety do Brazílie jsou v období hlavní sezony, zvlášť v posledních dvou týdnech před Vánoci, během Karnevalu (pět dní v období února až března) a během července a srpna. Cena letenek ve skutečnosti nejde dolů po zbytek roku, avšak s menší poptávkou je snazší najít levnější lety mimo hlavní sezonu.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Brazílie

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Brazílie.

Doprava v Brazílii

Vzhledem k velikosti Brazílie se nabízí hned několik variant cestování po zemi. K nejrozšířenějším patří letecká doprava, avšak možné je cestovat i autobusem, případně na některých místech vlakem. Pro otrkané řidiče je možné si i pronajmout auto. Co se ovšem nedoporučuje je stopování na jakoukoliv vzdálenost.

Cestování letecky v Brazílii

Pokud se rozhodnete cestovat vzduchem, tak se vám nabízí přes 30 letišť po celé Brazílii ve všech větších městech. Na rozdíl od autobusu ušetříte množství času a v případě dobrého plánování ani cena nemusí být o tolik vyšší. Brazilský letecký trh je ovládán společnostmi GOL, TAM a Varig. Levné letenky je nejlepší shánět přímo v zemi.

Doprava z letiště a na letiště

Pokud chcete ušetřit, tak od každého letiště jezdí shuttle busy přímo do města, které vyjdou až několikanásobně levněji než taxíky.

Cestování autobusem v Brazílii

Pokud neradi lítáte, tak Brazílie se může pochlubit nejlepšími autobusy v Jižní Americe. Autobusový systém je považovaný v Brazíli za vynikající a cestování autobusem je snadné a pohodlné, mnohdy i ekonomičtější. Autobusy jsou provozovány velkým množstvím soukromých firem a ceny se proto zpravidla neliší.

Doporučené je si koupit jízdenku v předstihu alespoň jeden den a vzít si na sebe lehký svetr nebo deku během nočních jízd, protože klimatizace je často nepříjemně studená.

Cestování autem v Brazílii

Rádi byste cestovali nezávisle po Brazílii? Cestování autem je stále více a více populární, a to zejména při pobřeží. Silnice jsou relativně v dobrém stavu, ačkoliv podmínky se velmi liší napříč Brazílií. Na co se určitě připravte je řízení Brazilců a rušný provoz v některých částech Brazílie. To že větší a silnější má na silnici přednost berte jako skutečnost a raději nespoléhejte na zdravý rozum těchto lidí. Ne náhodou má Brazílie nejvíc smrtelných nehod na světě.

Půjčení auta v Brazílii

Abyste si mohli pronajmout auto, tak vám musí být minimálně 21 let. Autopůjčovny najdete u všech letišť a ve většině měst. Mezi ty nejznámější mezinárodní patří Hertz a Avis, přesto existuje množství i místních spolehlivých autopůjčoven jako Unidas, Interlocadora či Localiza. Naposledy už mějte pouze v paměti, že v Brazílii je nulová tolerance alkoholu již od roku 2008.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Brazílii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování taxíkem

V centrech měst často uvidíte více taxíků než obyčejných aut. Důvod je jednoduchý, je jich hodně a jsou levné, a to zejména v případě, že jedete ve dvou a více lidech. Někteří lidé dokonce využívají taxíky raději než hromadnou městskou dopravu.

Taxíky mají zpravidla dvě sazby: 1 je levnější, 2 dražší. Sazbu můžete vidět na taxametru. Dražší sazba se používá směrem na letiště, autobusové nádraží, ve večerních hodinách, o svátcích a mnohdy, když je hlavní turistická sezona. Pokaždé než do taxíku nastoupíte, tak se zeptejte a dohodněte na ceně. Zvlášť pokud řidič nemá taxametr. Pokud se vám cena bude zdát vysoká, tak si raději počkejte na jiný taxík. Spropitné se zpravidla řidičům nenechává.

Počasí a doba návštěvy

Ačkoliv se Brazílie nachází z velké části v tropech, více než 60 % obyvatel žije v oblastech, kde nadmořská výška, mořské větry, nebo studené polární fronty zmírňují teplotu. Do Brazílie se můžete vydat kdykoliv v roce, jelikož teplota málokdy klesne pod 20°C. Výjimkou jsou pouze hory a jižní oblasti, kde průměrná teplota je v rozmezí mezi 17°C a 19°C a v zimě se občas teplota dostane i na nulu.

Nejteplejší částí Brazílie je severovýchod, kde teploty mohou dosáhnout až 40°C. Podél pobřeží Atlantiku se průměrné teploty pohybují od 23°C do 27°C. Směrem do vnitrozemí se teplota snižuje.

Nejvíce srážek je v období léta, z toho nejintenzivnější jsou v ústí řeky Amazonky a v oblastech Amazonie. Deště jsou občas tak silné, že přívaly vody a sesuvy půdy mohou ohrozit lidské životy. Zbytek země má mírnější srážky, které trvají od října do ledna. Zimy v Brazílii naopak bývají suché. 

Kdy jet do Brazílie

Hlavní sezónou je považovaná doba od prosince do dubna, kdy je v Brazílii léto. V dubnu a říjnu je počasí teplé a podél pobřeží navíc suché. Měsíce květen až září jsou mimosezonní. Na jihu Brazílie jsou teploty nízké, ačkoliv naopak měsíce červenec až září jsou ideální na návštěvu Amazonie.

Aktuální počasí v Brazílie

jankonasCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna