Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Brazílie:

Vstupní podmínky

Od roku 2005 již není potřeba si k návštěvě Brazílie zařizovat vstupní vízum. Je nutné být pouze občanem České Republiky a mít v době vaší návštěvy země platný cestovní pas minimálně ještě 6 měsíců. Délka pobytu nesmí přesto přesáhnout 90 dnů a musí se jednat o návštěvu země za účelem turistiky, nikoliv provozování výdělečné činnosti. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba pobytu nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.

Při vstupní kontrole můžete být žádáni k prokázání, zda máte dostatečné finanční prostředky, že vlastníte zpáteční letenku ze země či zda máte zajištěné ubytování.

Do Brazílie je možné převést 2l alkoholu, 20 krabiček cigaret, jeden osobní počítač a fotoaparát. Nově zakoupené zboží v hodnotě 500 dolarů se nemusí clít. Maso a mléčné výrobky jsou zakázané převážet. 

Vstupní a výstupní doklad

Při vstupu do Brazílie, musí všichni turisté vyplnit cartao de Entrada / Saida (vstupní / výstupní doklad). Jedná se o uzký papír, který dostanete v letadle na vyplnění nebo si ho můžete vzít na stolech před vstupní kontrolou. Imigrační úředníci si nechávají část dokladu a vaší povinností je si uchovat zbylou část. Do pasu následně obdržíte razítko, případně i počet dní povolených k pobytu v Brazílii, pokud je jich méně než obvyklých devadesát.

Až budete zemi opouštět, tak po vás bude chtít imigrační úředník druhou část dokumentu k odevzdání. Její ztráta může způsobit zbytečné nepříjemnosti a časovou prodlevu, proto se jí snažte neztratit.

Cestovní pas

Ačkoliv je nutné ze zákona nosit pas v Brazílii stále při sobě, jeho ztráta vám může zkomplikovat nejenom cestu zpátky, proto doporučujeme vytvořit si fotokopii pasu (nejlépe certifikovanou) a pas si nechat na hotelu v bezpečí.

Veškeré podrobnější informace o vstupu do Brazílie je možné nalézt na stránkách konzulátu České republiky v Sao Paulu. Před odjezdem doporučujeme pokusit se získat co nejvíce informací o aktuálních podmínkách a rizicích v zemi.

Měna a ceny

Brazilská měna je brazilský real (BRL), často napsaná jako R$. Jeden real se skládá ze 100 centů (centavos). Mince se liší ve velikosti a barvě, stejně tak jako bankovky, které je snadné odlišit od sebe rovněž barvou a vyobrazeným zvířetem. Naše oblíbená bankovka je samozřejmě s hodnotou 10 na které je papoušek Ara.

Náklady na bydlení a stravování jsou v Brazílii celkem přijatelné, až na hlavní turistická místa, kde vás ceny zaskočí (Rio). Cenově rozumné jsou hotely (kromě Ria), potraviny (včetně stravování) a cestování autobusem. Mezi poměrně drahé věci patří opalovací krémy, kvalitní značkové oblečení a elektrotechnika. 

Ceny samozřejmě obecně závisí na období, kdy do Brazílie cestujete. V době, kdy je v Brazílii léto, tedy od prosince do dubna, jsou zde ceny samozřejmě vyšší, zvlášť v období festivalů se celková cena může až zdvojnásobit. Nejnižších cen se v zemi dočkáte mimo sezónu, tedy od května do září. 

Platební karty a bankomaty

Většina mezinárodních kreditních karet je akceptována a je možné s nimi platit ve většině hotelů, obchodů a restaurací nacházejících se v hlavních městech. Síť bankomatů je v Brazílii rozsáhlá, ačkoliv získání hotovosti nemusí být pokaždé jednoduché. Nebojte se vyzkoušet víc bankomatů, pokud vám hned první nevydá hotovost. Někdy se může stát, že bankomat vám peníze nevydá, ale na úctě vám bude částka stržená. V takovém případě kontaktujte svojí banku a nahlaste problém s výběry.

Spropitné

V restauraií obvykle bývá už spropitné zahrnuté v ceně účtu a je tudíž povinné. Pokud je obsluha přátelská a ochotná můžete dát i víc. Naopak, pokud byste byli velmi nespokojení, můžete požádat o odečtení spropitného. Pokud spropitné není automaticky zahrnuté v ceně, tak je dobrovolné a záleží pouze na vás. Obvyklé je 10% z ceny, u taxíků se cena může nechat zaokrouhlit.

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do Brazílie nejsou povinná žádná očkování pro lidi pocházející z Evropy. Přesto by měly být přijatá určitá opatření, zejména pokud plánujete zůstat v zemi delší dobu, případně ve vzdálené oblasti. 

Cestovní pojištění je zde nutným základem, bez kterého se vám dovolená může nemálo prodražit, protože náklady na zdravotní péči jsou obecně v Brazílii velmi vysoké. Kvalita zdravotní péče je rovněž vysoká ve větších městech, bohužel pouze pro cizince a bohaté lidi. Jako cizinec byste se neměl dostat do veřejné nemocnice. V případě lékařské pohotovosti volejte 192 nebo tísňové volání.

Voda z kohoutku

Voda z kohoutku je pitná, ale mělo by dojít prvně k jejímu vyvaření nebo sterilizaci a to i ve velkých městech jako Rio nebo Sao Paulo. Ve vzdálených oblastech je doporučené se vodě raději vyhnout a pít místo toho balenou vodu. Pokud už se rozhodnete nepít vodu, tak si dejte pozor i na kostky ledu ve studených nápojích. 

Celkově je dobré si dávat pozor na jídlo a pití a být si vědomí možnosti nemocí, přesto nemá význam být zcela paranoidní, zvlášť pokud si chcete užít dovolenou na plno, jelikož člověk vždy podstupuje menší riziko. Zároveň, léky je možné zakoupit všude a jsou v Brazílii vcelku levné. 

Infekční nemoci

Celkově, i když není povinné, je dobré si vyřídit očkování ještě před cestou do Brazílie. Obecně se doporučuje očkování proti záškrtu, tetanu a dětské obrně. Rovněž očkování proti žloutence typu A je vhodné. V případě pobytu delším jak 3 měsíce se doporučují i očkování proti žloutence B, tuberkulóze, vzteklině a břišnímu tyfu.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je životu ohrožující virová infekce přenášená komáry v zalesněných oblastech. Nemoc začíná s chřipkovými příznaky a obvykle odezní během několika dní, přesto každý šestý člověk vstupuje do druhé fáze horeček, apatie, selhání ledvin a krvácení, což vede ke smrti až v polovině případů. Neexistuje žádná léčba.

Vakcína proti žluté zimnici se důrazně doporučuje pro všechny cestující do Brazílie, zvlášť pro lidi s úmyslem navštívit odlehlou nebo infikovanou oblast. Města jako Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo, Fortaleza a Recife by měla být bezpečná.

Malárie

Malárie se přenáší komářím kousnutím, obvykle mezi soumrakem a úsvitem. Hlavními příznaky jsou vysoká horečka doprovázená většinou zimnicí, pocením, bolesti hlavy, zvracením nebo průjmem. Těžké případy můžou vést ke křečím, zmatenosti, kómatu a smrti. Malárie je rozšířená v tropické části země, zvlášť v Amazonii. Doporučuje se brát antimalarika v těchto částích země. Po návratu domů, pokud objevíte příznaky horečky, tak navštivtě lékaře, jelikož symptony malárie se nemusí objevit měsíce.

Dengue

Dengue přenáší komáři a narazit na ní občas můžete po celé Brazílii, přednostně v hustě zalidněných městech. Příznaky jsou podobné chřipce, včetně horečky, bolesti svalů, hlavy, nevolnosti a zvracení. Následuje často vyrážka. Proti dengue neexistuje žádná vakcína.

Kriminalita a osobní bezpečnost

Ačkoliv Brazílie má pověst nebezpečného místa, pokud budete opatrní a využívat zdravý rozum, tak se jedná často o přehnané přirovnání a neměli byste si tím nechat zkazit váš pobyt. Zločinci vědí, že jakákoliv újma zahraničnímu turistovi znamená velké nepříjemnosti a tvrdý zásah. Pokud tedy nebudete klást odpor, je pravděpodobně, že se vám nic špatného nestane.

Zvlášť zachovejte chladnout hlavu v situacích, kdy na vás míří nůž nebo pistole. Ačkoliv se bude jednat o šok a můžete jednat iracionálně, tak si uvědomte, že lidem jde o vaše cennosti, ne vám ublížit. Pravděpodobně přijdete o všechny peníze, hodinky a další cennosti, ale během pár sekund to bude už pouze minulost. V žádném případě neklaďte odpor, i když se bude jednat o pouhé děti, nestojí to za riziko.

Jak už bylo řečeno chovejte se opatrně, s jistou mírou zdravého rozumu a snížíte tak riziko zažití nepříjemné situace. Přijměte obecná bezpečnostní opatření a poznejte opravdovou krásu Brazílie.

 • Nenoste velké částky v hotovosti nebo drahou elektroniku na první pohled viditelnou. Zároveň vždy mějte alespoň nějakou hotovost při sobě, nejlépe na více místech. Ve chvíli, kdy se stanete terčem přepadení a nebude mít u sebe ani korunu, tak vám útočník nemusí věřit a může se naštvat.
 • Nechoďte po setmění sami po prázdných ulicích, v parcích nebo na opuštěných městských plážích, případně ve skupinách.
 • Buďte stále ve střehu a neprojevujte známky ztracení. Pokud vám někdo na ulici bude něco nabízet, tak dávejte pozor kolem sebe a nenechte se vyvést z míry.
 • Výběr z bankomatu provádějte výhradně uvnitř budov a sledujte lidi kolem vás a před vchodem. Pokud vás někdo bude sledovat nebo se budete cítit nejistě, tak si raději vyberte jinde nebo chvíli počkejte.
 • Když odcházíte z pokoje, tak zkontrolujte okna a dveře a nenechávejte nic cenného ležet na očích. 
 • Při příjezdu se pokuste co nejméně na sebe upozorňovat a nejlépe si pořidit mistní věci a zapadnout tak mezi mistní obyvatele.
 • Ačkoliv se Brázilie může zdát jako ráj drog, tak opak je pravdou. Nosit u sebe drogy může skončit velkým problém a to v případě i marihuany.

Pokud se stanete obětí přepadení či okradení, jít ihned na policii nemusí být chytré řešení. Pakliže se nejedná o ztrátu věcí v hotelu, policie je z velké části zcela bezmocná. Navíc, kromě jazykové bariéry můžete na policejní stanici strávit i hodiny pouhým reportováním. V případě pojištění musíte zvážit pro a proti. Získat zprávu od policie může trvat celý den a může se jednat celkem o frustrující zážitek.

Pokud už se rozhodnete jít na policii, existují různé druhy. Nejlepší jsou obvykle Policia de Turismo (turistická policie), kteří jsou zvyklí na turisty a řešení jejich problémů je i v angličtině. Tento druh policie však najdeme pouze ve větších městech. Pokud dojde k odcizení pasu, tak jděte přímo na konzulát, který už proces výrazně urychlí.

Jazyk a kultura

Jihoamerické státy považují Brazilce za odlišné a právě jazyk má s tím co do činění. Brazílie je jediným portugalsky mluvícím národem kontinentu a právě jazyk, který zemi odlišuje od španělsky mluvících sousedů, patří mezi nejsilnější prvky národní identity. Téměř celá země mluví portugalsky, až na malé množství původních obyvatel a přistěhovalců, kteří mluví stále vlastními jazyky.

Stejně jako existují rozdíly mezi americkou a britskou angličtinu, tak existují i rozdíly mezi mluvenou portugalštinou v Brazílii a v Portugalsku. V Brazílii jsou mírné regionální rozdíly v přízvuku, slovní zásobě a časování sloves. Přesto díky jednotným mediím a sdělovacím prostředkům mají změny tendenci se snižovat. Co se týče podobnosti se španělštinou, tak v mnoha aspektech jsou si jazyky velmi podobné, ve výslovnosti se však značně liší. Zajímavostí je, že Brazilci spíše porozumí španělsky mluvícím lidem, než je tomu naopak.

Brazilská kultura a zvyky

Brazilská kultura je jednou z nejpestřejších na světě, vzhledem k míchání několika národů a kultur v rámci několika století. Výrazný zásah měla Evropská nadvláda, stejně jako otroctví afrických migrantů, kteří ovlivnili původní kulturu svými zvyky a představami. Všechny tyto vlivy vedly k tomu, že současná brazilská kultura je jedinečná a velmi složitá.

V současné době v Brazílii žije kolem 190 milionů lidí, z toho víc jak polovina je bílá, méně než 40% míšenci černé a bílé a méně než 10% jsou černí. Většina obyvatel jsou římsko-katolické víry, vzhledem k intenzivní portugalské okupaci a zavádění jejích tradic, zvyklostí a stavění kostelů.

Brazílie je také velmi známá sociálními rozdíly na základě bohatství a barvě kůže. Tmavší etniky mají tendenci být znevýhodňované a ženám jsou obvykle přisuzované nižší pozice, jako učitelky nebo ošetřovatelky. Obrovské rozdíly ve mzdách jsou častým nešvárem místních obyvatel a mají za následek rozdělení společnosti na chudé a bohaté, kdy bohatí se společensky odtrhují od těch chudých.

Brazilci jsou obvykle srdeční a taktní lidé s velkým důrazem na strukturu rodiny a její hodnoty. Rodiny jsou obvykle velké, žijí blízko u sebe a navzájem si poskytují pomoc a podporu, kdykoliv a jakkoliv je to nutné.

Mezi další kulturní zvyky v brazilské kultuře patří:

 • V neformálních situacích je běžné jako pozdrav políbit ženy na obě tváře, levou a pak pravou, zatím co muži si potřásají rukami navzájem. V obchodních vztazích si Brazilci zakládají na vztazích a poznání jeden druhého, před uzavřením dlouhodobé spolupráce. Člověk má pro ně větší hodnotu důvěry, než jméno společnosti.
 • Při pozvání na večeři, nebo událost je vhodnější být lépe oblečený a vyhnout se šatům či ležérnímu vzhledu. Běžné je popíjení čaje nebo kafe při návštěvách.
 • Vždy přinést hostiteli malý dárek z vděčnosti (např. víno, čerstvé květiny nebo maličkost z České republiky), vyvarujte se černé a purpurové barvě, které jsou vnímané jako smuteční barvy.
 • Čas běží rychle a uvolněně v Brazílii. Zatímco je od vás očekávána dochvilnost, vždy byste měli dorazit včas na akce a večeře, tak v opačném případě 30 minutové zpoždění je pro Brazilce běžné a akceptovatelné.
 • Co se týče oblečení, tak ležérní oblečení je běžné, zvlášť v letních měsících. Avšak chození v plavkách bez trička je kromě pláže odsuzováno. Formální oblečení se očekává pro obě pohlaví v rámci firemních situací.

Brazílie se vydala vlastní cestou a díky tomu získala unikátnost ve světě. Fakt je, že díky evropské kolonizaci Brazilci sdílejí mnoho společných znaků i s námi a proto místní kultura nám může být blíž než si myslíme.

Jídlo a pití

Brazílie díky své poloze byla obdařena bohatou škálou ovoce, zeleniny a koření, které můžete spatřit na většině trzích s jídlem. Zobecnit brazilské jídlo je velmi těžké, a to především proto, že neexistuje jediná národní kuchyně, ale mnoho regionálních. Každý region si vyvinul vlastní pokrmy, v závislosti na počasí, poloze a kultuře ovlivněné Evropany a původními obyvateli.

Kuchyně z Bahia se datuje do dob otroctví, kdy někteří otroci směli lovit krevety a škeble a ty zručnější ukořistili zbytky ze stolů nebo z předchozího dne. Zkušenostmi z Afriky ženy dali různé ingredience dohromady, přidali kokosové mléko nebo palmový olej a v průběhu let dostaly pokrmy svůj finální vzhled a vlastní pojmenovaní. Dnes se obecně těmto pokrmům říká Bahian:

 • Vatapá: Krevety jsou rozřezané nebo smíchané s kousky ryb, následně vařené v palmovém oleji, kokosovém mléku a kousky chleba. Jídlo se podává s bílou rýží. 
 • Carurú: Restované krevety v kombinaci s ostrou omáčkou z červené papriky a malé okra (ibiškovce jedlého).

V oblasti Amazonie oblíbené jídlo je Pato no tucupi, což jsou kousky kachny v omáčce s divokou zelenou bylinou, která vás bude píchat v žaludku ještě hodiny poté. Dalším typickým jídlo je žlutá hustá polévka tacacá, která se skládá ze sušených krevet a česneku.

Comida gaúcha z Rio Grande do Sul, nejvíce masitá strava na světě. Kousky hovězího masa jsou umístěny na velkých kovových špejlích a pečené přes žhavé uhlíky. Rajčata a cibulová omáčka může být podávána spolu s masem. 

Pokud existuje jeden pokrm, který je typickým příkladem brazilského vaření, tak je to feijoada. V Rio de Janeiru je obzvláště tento pokrm oblíbený. Feijoada je fazolové jídlo připravené s kousky sušeného hovězího masa, klobásy, jazyku, vepřových uší a ocasu, česneku a občas chilli papričkami. Je zvykem vyplnit polévkový talíř bílou rýží a lžíce feijoady na vrchol. Celé jídlo se podává se škvarkami a je zdobené jarní zelení a plátky pomeranče.

Mezi nejznámější ovoce patří mango, maracujá, limetka, další oblíbené mají většinou pouze brazilské názvy: jaboticaba, fruta do conde, sapoti a jaca. Mezi exotické ovoce patří bacuri, açaí (asaí), kterou můžeme čím dál více vidět i v Evropě, a cupuaçú, nejchutnější ze všech. Většinu můžeme ochutnat formou nápojů nebo jako zmrzlinu.

Pokud se v Brazílii vydáte do restaurace, je velká pravděpodobnost, že to bude jedna z několika, kde si můžete nabrat jakékoliv jídlo na talíř a platíte v závislosti na hmotnosti jídla. Cena v těchto restauracích je většinou přiměřená. Mezi další oblíbené metody stravování patří ridizio, kde zaplatíte fixní poplatek a můžete toho sníst kolik chcete. Většina restaurací tohoto druhu nabízí masa všeho druhu grilované na dřevěném uhlí.

Pítí

Ačkoliv se to nemusí zdát, tak v Brazílii je pivo stejně tak oblíbené jako u nás. Mnoho mezinárodních cestovatelů dokonce brazilské pivo považuje za jedno z nejlepších na celé západní polokouli. Důvod může být ten, že na výrobu a zpracování všech významných značek piva dohlíží evropští odborníci. Piva jsou většinou typu ležák (pilsen). Mezi nejlepší národní značky patří Antárctica, Bohêmia a Brahma.

Stejně jako Rusko má za národní pití vodku, tak v Brazílii je to jednoznačně Cachaça (Kašása). Jejího pití se těší všichni Brazilci a chválí ji i ty nejnáročnější znalci destilátů. Jedná se o průzračný alkohol vyrobený z fermentované cukrové třtiny. Cachaça v kombinaci s drcenou limetkou, cukrem, a ledem se stává velmi populárním národním nápojem s názvem caipirinha. Limetka se může nahradit jakýmkoliv ovocem a sirupem a tím pádem i caipirinha může mít různé příchutě.

Cachaça má až 500 let historii a v současné době existuje více než 4000 značek po celé Brazílii.  Některé z nejčastějších jsou Velho Barreiro, Pitu a 51. Samotná výroba řadí pití mezi pět nejvíce konzumních lihovin na světě. Obsah alkoholu je mezi 38 až 54 procenty a ač se to nemusí zdát, tak caipirinha de Cachaca je z velké části samotná Cachaça a je mnohem silnější, než chutná!

Mezi oblíbené nealkoholické nápoje patří Guarana, lahodný šumivý nápoj vyrobený z amazonských bobulí. V letních měsících dokáže vychlazená Guarana příjemně osvěžit.

Káva je skvělým národním pitím, ačkoliv její kvalita je v Brazílii častým zklamáním. Naopak čaj je překvapivě dobrý. Zkuste například čaj mate, silný zelený čaj se znatelným nabuzujícím účinkem kofeinu, nebo jeden z široké škály bylinných čajů vyrobený z guarany.

V Brazílii nejsou žádné omezující zákony, takže můžete pít drink v kteroukoli denní či noční dobu, ačkoliv jízda po požití i malého množství alkoholu, je přísně zakázána.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna