Praktické informace do Tuniska

Kompletní praktické informace při cestě do Tuniska:

Vstupní podmínky

Ke vstupu do Tuniska jistě budete potřebovat pas, jež musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu domů. Pokud vaše návštěva nebude trvat více jak tři měsíce, nepotřebujete žádné vízum.

Dovoz a vývoz zboží

Dovoz a vývoz dinárů je zakázán, dokonce nejsou ani přijímány v duty-free shopech na letišti. Zbydou-li vám nějaké dináry po vaší dovolené, můžete si zpět na koruny směnit maximálně 30% částky, kterou jste si na svoji dovolenou proměnili (až do výše TND100). Dovoz a vývoz ostatních měn není omezen.

Import a export zbraní, alkoholu či drog je přísně zakázán.

Měna a ceny

Měna: Tuniský dinár (DT) a aktuální kurz: 1 TND = 1 CZK

Oficiální měnou Tuniska je tuniský dinár. 1 tuniský dinár je 1000 milimů.

Dovoz a vývoz dinárů je zakázán, dokonce nejsou ani přijímány v duty-free shopech na letišti. Zbydou-li vám nějaké dináry po vaší dovolené, můžete si zpět na koruny směnit maximálně 30% částky, kterou jste si na svoji dovolenou proměnili (až do výše TND100). Dovoz a vývoz ostatních měn není omezen.

Platba kartou a bankomaty

V Tunisu můžete samozřejmě platit i kartou, karty jako Visa či MasterCard jsou přijímány ve velkých obchodech, hotelech, půjčovnách aut či bankách. Bankomaty naleznete ve větších městech či turistických oblastech.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Tuniská kuchyně a speciality

Tuniská jídla jsou povětšinou vařena na olivovém oleji. Oblíbeným kořením je anýz, kmín, koriandr, skořice či šafrán. Důležitou součástí jídelníčku jsou saláty. Na pokrmy se používá maso kuřecí, skopové či hovězí, avšak ne vepřové, a to z důvodu víry Tunisanů.

Tuniskými specialitami jsou kuskus podávaný s masem, rybou či zeleninovou omáčkou či Harissa (chilli pasta).

Tradiční a populární pití

Tradičním pitím, které si nedokáží Tunisané odepřít, je káva či silný černý čaj s mátou. Ačkoliv je Tunisko jednou z islámských zemí, koupi alkohol zde není problém, je prodáván jak v barech, restauracích tak i v některých supermarketech. Pití alkoholu je povoleno od 21 let. Jako suvenýr si můžete přivézt tradiční pálenku z fíků „Boukhu“.

Cesta

Letecky do Tuniska

Pokud se rozhodnete vydat do země na vlastní pěst, nejběžnějším způsobem dopravy do Tuniska je doprava letecká. Doba letu do Tuniska z Prahy trvá přibližně 2,5-3 hodiny. 

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Tuniska

Pokud si dovolenou chcete užít a hodit starosti za hlavu, jednoduše si lze objednat zájezd u cestovky, která vše zařídí. Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Tuniska.

Stačí vyrazit na dané letiště a být tam cca 2 hodiny předem, a tamější delegát si vás po příletu většinou již na letišti vyzvedne a dopraví autobusy do místa určení.

Cesta autem do Tuniska

Pokud jste spíše dobrodružnější tip člověka, a rádi byste se vydali na dovolenou vlastním autem, i to je možné. Většina lidí vyhledá přístav ve francouzské Marseille či v italském Janově a nechá se převést trajektem na africkou pevninu.

Jazyk a kultura

Kultura a tuniský způsob života

Oblíbenou večerní zábavou místních jsou kina a kavárny, jež se zde vyskytují skutečně v hojném množství. Zábava v kavárnách se většinou točí kolem pití kávy, kouření vodních dýmek a hraní karet. Pokud nechcete poznat zdejší způsob života a rádi zůstanete u klasické turistické zábavy, zajděte do místních restaurací, barů s živou hudbou či představením břišních tanečnic.

Pravidla oblékání

Přestože je Tunisko jednou z islámských zemí, je jedním z nejvíce liberálních zemí tohoto vyznání. Ženy si zde mohou samy vybrat, zda budou nosit přes hlavu šátek. I přesto je slušné mimo hlavní střediska nenosit příliš krátké oblečení. Při návštěvách náboženských památek platí jistá pravidla, zahalená kolena a ramena.

Tunisané se oblékají normálně jako většina evropanů. Velké oblibě se zde těší především oblečení čínské výroby.

Obchodování a nakupování

Tuniští obyvatelé jsou velice pohostinní lidé a skutečně dobří obchodníci. Za každou cenu se budou snažit vám něco prodat. V případě, že o nákup máte zájem, nebojte se smlouvat, protože buďte si jisti, že nabízená cena opravdu zdaleka přesahuje skutečnou hodnotu zboží. Koupit můžete stříbro, keramiku, kožené zboží či vodní dýmky. Zakoupením tuniského koberce nikdy nic nezkazíte, jejich kvalita je přísně kontrolována. Obchody jsou otevřené v týdnu asi od 8 hodin do 13 a později od 17 do 20 hodin, v sobotu pouze dopoledne.

Počasí a doba návštěvy

Tunisko se nachází v subtropickém pásu. Léta jsou zde suchá a horká a zimy vskutku mírné. Nejlepší čas, kdy Tunisko navštívit, je jaro, tedy březen-květen. V tuto roční dobu se vyhnete zničujícím horkým dnům a budete moci obdivovat kvetoucí divoké květiny.

Letní počasí v Tunisku

Letní měsíce lákají horkými slunečnými dny, vhodnými k opalování a koupání na překrásných tuniských plážích. V létě se teploty pohybují mezi 25°C - 30°C v severnější části Tunisu a 30°C - 35°C v jižnějších oblastech. Pokud si chcete udělat výlet na velbloudech po dunách Sahary, letní měsíce rozhodně nedoporučujeme, je příliš velké horko, i nad 45°C.

Ideální k návštěvě pouště je podzim. V zimě se teploty pohybují mezi 10°C - 15°C, přičemž na horách může teplota klesnou i pod bod mrazu.

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna