Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Portugalska.

Vstupní podmínky

Obyvatelé zemí evropské unie se do země dostanou pouze s platným pasem či občanským průkazem a pobyt zde pro ně není časově omezen. Ať už jako turisté, studenti, zaměstnanci či podnikatelé, v Portugalsku nebudete mít s dlouhodobým pobytem žádné potíže. Zařídit je potřeba pouze přihlášení na úřad, kde vám bude přiděleno identifikační číslo pro bezplatnou zdravotní péči a další nezbytnosti.

Měna a ceny

Oficiální měnou Portugalska je euro, proto s výměnou financí na cesty nebudete mít potíže. Ačkoli mnoho obchodů přijímá platební karty, vyplatí se s sebou nosit hotovost, zejména pro nákup čerstvých potravin na trzích. I v těch nejmenších městečkách seženete bankomat, před odjezdem se však ujistěte, že svou kartu můžete využívat i v zahraničí.

Portugalsko je jednou z nejlevnějších zemí Evropské unie a potraviny, ubytování i doprava jsou stále za velmi rozumné ceny. Nemusíte se tedy bát, že by vás dovolená zde připravila o všechny úspory. Také vstupy do většiny muzeí či galerií jsou za velmi rozumné ceny, často se do nich dokonce dostanete ve vybraný den v týdnu zdarma.

Zdraví a bezpečí

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je Portugalsko až pozoruhodně bezpečné a místní obyvatelé běžně ponechávají odemčená jak svá auta, tak i domy. Ve větších městech je samozřejmě riziko drobných krádeží, proto je bezpečnější nenosit s sebou větší objem peněz a cenností. Stejně tak se jen velmi zřídka můžete setkat s jakoukoli formou násilí, opatrnost se doporučuje pouze v temných uličkách větších měst.

Zdravotní péče vám bude poskytnuta zdarma v případě uzavřeného platného pojištění, proto s jeho zřízením neotálejte. V letních měsících je rizikem všudypřítomné žhnoucí slunce, proto nepodceňujte používání opalovacích krémů. Nepříjemnosti mohou způsobit také komáři, v každém supermarketu však seženete řadu fungujících repelentů, které vám pobyt zde zpříjemní.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je Portugalština, snadno se však domluvíte španělsky a na spoustě míst uplatníte také francouzštinu. Vzhledem ke značnému turistickému ruchu se, zejména ve velkých městech, počítá i s angličtinou.

Portugalsko je tradičně katolickou zemí a architektura s touto tradicí spjatá je evidentní v každém městečku. Ačkoli zde již náboženství ztratilo svůj zásadní význam, úcta k tradicím a rituálům je zde stále patrná, a to zejména v období největších svátků – Velikonoc.

Jídlo a pití

Ačkoli není portugalská kuchyně celosvětově proslulá kuriozními úpravami pokrmů, hlady tu rozhodně trpět nebudete. Zejména pokud si rádi pochutnáte na mořských plodech a rybách, z místní nabídky budete přímo nadšení. Národním jídlem je treska, kterou prý Portugalci dovedou uvařit na 365 způsobů, tedy na každý den v roce jinak.

Pokud vás mořští živočichové neoslovují, ve většině míst seženete také jiné maso upravené na nejrůznější způsoby a vždy doplněné řádnou porcí čerstvé zeleniny. Před každým jídlem před vás ve většině restaurací předloží talíř s předkrmem, který většinou obsahuje pečivo, máslo, sardinkovou pastu a vybrané sýry, které správně naladí vaše chuťové buňky na další chod.

Portugalsko je osmým největším světovým vývozcem vína, proto neváhejte a ochutnávejte, nechte si doporučit od místních a ponořte se do lahodných doušků vín klasických i dezertních. Portugalsko je po celém světě známé také díky nejlepšímu portskému vínu, kterému dalo jméno město Porto.

Vzhledem k množství slunce, které se do země celoročně opírá, si také neváhejte dosyta vychutnat místní čerstvě sklizené sezónní ovoce.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna