Praktické informace do Portugalska

Kompletní praktické informace při cestě do Portugalska:

Vstupní podmínky

Obyvatelé zemí evropské unie se do země dostanou pouze s platným pasem či občanským průkazem a pobyt zde pro ně není časově omezen. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Portugalska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestovní dokumenty

Ať už jako turisté, studenti, zaměstnanci či podnikatelé, v Portugalsku nebudete mít s dlouhodobým pobytem žádné potíže. Zařídit je potřeba pouze přihlášení na úřad, kde vám bude přiděleno identifikační číslo pro bezplatnou zdravotní péči a další nezbytnosti.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Oficiální měnou Portugalska je euro, proto s výměnou financí na cesty nebudete mít potíže.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Ačkoli mnoho obchodů přijímá platební karty, vyplatí se s sebou nosit hotovost, zejména pro nákup čerstvých potravin na trzích. I v těch nejmenších městečkách seženete bankomat, před odjezdem se však ujistěte, že svou kartu můžete využívat i v zahraničí.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Portugalsku

Portugalsko je jednou z nejlevnějších zemí Evropské unie a potraviny, ubytování i doprava jsou stále za velmi rozumné ceny. Nemusíte se tedy bát, že by vás dovolená zde připravila o všechny úspory.

Vstupy a slevy

Také vstupy do většiny muzeí či galerií jsou za velmi rozumné ceny, často se do nich dokonce dostanete ve vybraný den v týdnu zdarma.

Jídlo a pití

Portugalská kuchyně a stravování

Ačkoli není portugalská kuchyně celosvětově proslulá kuriozními úpravami pokrmů, hlady tu rozhodně trpět nebudete. Zejména pokud si rádi pochutnáte na mořských plodech a rybách, z místní nabídky budete přímo nadšení. Národním jídlem je treska, kterou prý Portugalci dovedou uvařit na 365 způsobů, tedy na každý den v roce jinak.

Pokud vás mořští živočichové neoslovují, ve většině míst seženete také jiné maso upravené na nejrůznější způsoby a vždy doplněné řádnou porcí čerstvé zeleniny. Před každým jídlem před vás ve většině restaurací předloží talíř s předkrmem, který většinou obsahuje pečivo, máslo, sardinkovou pastu a vybrané sýry, které správně naladí vaše chuťové buňky na další chod.

Čerstvé sezónní ovoce

Vzhledem k množství slunce, které se do země celoročně opírá, si také neváhejte dosyta vychutnat místní čerstvě sklizené sezónní ovoce.

Tradiční a populární pití

Portugalsko je osmým největším světovým vývozcem vína, proto neváhejte a ochutnávejte, nechte si doporučit od místních a ponořte se do lahodných doušků vín klasických i dezertních. Portugalsko je po celém světě známé také díky nejlepšímu portskému vínu, kterému dalo jméno město Porto.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Chorvatsku

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je Portugalsko až pozoruhodně bezpečné a místní obyvatelé běžně ponechávají odemčená jak svá auta, tak i domy. Ve větších městech je samozřejmě riziko drobných krádeží, proto je bezpečnější nenosit s sebou větší objem peněz a cenností. Stejně tak se jen velmi zřídka můžete setkat s jakoukoli formou násilí, opatrnost se doporučuje pouze v temných uličkách větších měst.

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Zdravotní péče vám bude poskytnuta zdarma v případě uzavřeného platného pojištění, proto s jeho zřízením neotálejte.

Portugalsko je součástí Evropské unie a proto vám zdravotní péče bude poskytnuta zdarma s evropským průkazem zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Portugalska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika

V letních měsících je rizikem všudypřítomné žhnoucí slunce, proto nepodceňujte používání opalovacích krémů. Nepříjemnosti mohou způsobit také komáři, v každém supermarketu však seženete řadu fungujících repelentů, které vám pobyt zde zpříjemní.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je Portugalština, snadno se však domluvíte španělsky a na spoustě míst uplatníte také francouzštinu. Vzhledem ke značnému turistickému ruchu se, zejména ve velkých městech, počítá i s angličtinou.

Kultura a portugalský způsob života

Portugalsko je tradičně katolickou zemí a architektura s touto tradicí spjatá je evidentní v každém městečku. Ačkoli zde již náboženství ztratilo svůj zásadní význam, úcta k tradicím a rituálům je zde stále patrná, a to zejména v období největších svátků – Velikonoc.

Portugalské památky zapsané v UNESCO

Portugalsko má v současné době 17 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Do Portugalska létají pravidelně nejrůznější aerolinky, s přestupy je možné dopravit se sem také například vlakem či trajektem. Nejhustější spoje jsou v průběhu letních měsíců, okolo Vánoc a Velikonoc.

Cestovní kanceláří do Portugalska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Portugalska.

Doprava v Portugalsku

Po zemi se snadno dopravíte do všech jejích koutů prostřednictvím autobusů či vlaků, jejichž síť je poměrně bohatá. Cesty autobusem bývají rychlejší, mnohé železniční tratě jsou však obklopeny překrásnými sceneriemi, určitě si tak tento způsob cestování vychutnáte.

Půjčení a cestování autem v Portugalsku

I přes to, že je Portugalsko malou zemí, mnohé její krásy se skrývají mimo základní dopravní linky, proto se vyplatí zapůjčit si alespoň na pár dní auto a po skrytějších koutech země pátrat na vlastní pěst.

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Portugalsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Portugalsko je známé svými letními vysokými teplotami, které ani v noci neklesají mnoho pod třicet stupňů.

Kdy jet do Portugalska

Pokud tedy chcete zemi objevovat a ne se pouze slunit na pláži, nejlepší doba na dovolenou je květen či říjen, kdy klesají na příjemnou úroveň teploty i ceny.

Od listopadu do března spadá většina srážek, což však nemusí být žádným pravidlem. Střední Portugalsko vás i přes zimu překvapí vyššími teplotami, v jeho jižní části se naopak po celý rok setkáte s mírnějšími podmínkami. Na severu země je po celý rok chladněji a v zimě zde na svazích kopců nebývá výjimkou sníh.

Navštívíte-li zemi na jaře, budou na vás čekat ohromné louky pokryté květy a pestrobarevné svahy kopců. Na koupání je ideální brzký podzim, kdy je ještě dostatečné teplo a voda je po rozpálených měsících příjemně prohřátá.

Aktuální počasí v Portugalsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna