Praktické informace do Wyomingu

Praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Wyomingu:

Ubytování

Kde se ubytovat ve Wyomingu

Wyoming přijíždějícím návštěvníkům nabízí celou škálu ubytovacích možností. Ubytovat se je možné v drahých hotelech, ale také klasických motelech (Motel 6, Super 8), hostincích, kempech, v BaB neboli bead and breakfast, AirBnb, atd. S nalezením ubytování vám pomohou v návštěvnických centrech, kterých je po celé zemi a v parcích celá řada. Ale nejlepší a nejlevnější je si najít ubytování sami, například přes booking.com či přímo přes stránky zmíněných motelů a hostelů. Více si můžete přečíst v našem článku: jak najít levné ubytování na cestách.

Ubytování najdete ve všech větších městech, motely při hlavních silničních tazích a okolo turistických destinací jako jsou národní parky, kde je však ubytování po většinou nadražené a v hlavní sezóně rychle obsazené.

Ubytovací kapacity tedy ubývají a ceny rostou s příchodem hlavní sezóny, kterou je samozřejmě léto, kdy nejvíce lidí přijíždí, aby navštívili národní parky Yellowstone a Grand Teton, či se stali svědky největší události týkající se amerického rodea Frontier Days v Cheyenne. S tímto je nutné počítat a včas dopředu si naplánovat itinerář vaší cesty a potřebné ubytování v takových místech včas rezervovat.

Budete-li projíždět například oblastmi, kde mnoho dělníků pracuje na ropných či plynových polích, v dolech a jiných průmyslových oblastech, může se stát, že motely budou sloužit těmto lidem jako ubytovny a velkou část ubytovacích kapacit tak sníží.

Spaní v autě ve Wyomingu

Velká spousta turistů cestuje po Wyomingu autem a častou otázkou je problematika spaní v autě. Spaní v autě je jistě levnou variantou na cestách, ale dejte pozor na místa, kde spíte. Soukromé pozemky, soukromá parkoviště u obchodních domů či hotelů, a mnohá další místa bývají často zákonem zakázána využívat pro přenocování. Zastavíte-li poblíž rodinných domů, může se stát, že na vás někdo zavolá policii a tomu se určitě chcete vyhnout. Za zeptání se majitele domu však nic nedáte a je celkem velká možnost, že vám nejen spaní na jeho pozemku dovolí, ale ještě vás pozve na večeři. Stejně tak zaparkovat na naprosto osamocených místech jako jsou lesy, vzdálená odpočívadla a jiná nepříliš bezpečná místa, není opravdu dobrý nápad.

Vstupní podmínky

Cestovní dokumenty

Pro vstup na území Spojených států a tedy i do Wyomingu, potřebujete samozřejmě platný cestovní pas. Výhodou pro obyvatele České republiky je fakt, že pokud hodláte strávit jakožto turista či za účelem obchodní cesty v zemi méně než 90 dnů, nepotřebujete vízum. Již nějakou dobu se dá do země cestovat v rámci bezvízového styku a jedinou podmínkou je získané povolení ESTA (Electronic System for Travel Authorization). V ostatních případech je samozřejmě potřeba si zařídit vízum do Spojených Států.

Detailní informace týkající se vstupních podmínek do USA, užitečné odkazy na podání žádosti o ESTA, jak se připravit na imigrační pohovor či odkaz na americkou ambasádu, naleznete v sekci Vstupní podmínky do USA

Dovoz a vývoz měny

Přestože neexistuje žádné striktní omezení, kolik jaké měny smíte dovézt či vyvézt, chcete-li přicestovat s objemem vyšším než 10 tisíc amerických dolarů, je třeba je při vstupu do země nahlásit.  

Měna a ceny

Měna: Americký dolar ($) a aktuální kurz: 1 USD = 21.9 CZK

Oficiálně používanou měnou Wyomingu je Americký dolar (značeno USD, $).

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Platba kartou a bankomaty

Ať už jste vlastníkem platební karty Visa či MasterCard, neměli byste mít obecně problém s placením. I tak je často doporučováno kromě platební karty mít po ruce i kartu kreditní, například kvůli stržení zálohy na půjčení auta, atd.

Asi nejjednodušším způsobem, jak získat dolary, je vybrat si je přímo z bankomatu, či jednoduše platit kartou. Není tedy třeba do země cestovat s velkým obnosem peněz v hotovosti, ačkoliv směnárny, především ve větších městech či na letištích, jistě najdete.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny ve Wyomingu

V hlavní letní sezóně, kdy přijíždí do země až 3 miliony turistů, čekejte nárůst cen. Týká se to především ubytování, půjčovného automobilů, cen letenek do země, atd.

Chystáte-li se navštívit během vašeho pobytu několik národních parků či projet i další okolní státy, jistě se vyplatí si zakoupit roční vstupné do parků a vybraných míst, než platit vysoké vstupní poplatky do jednotlivých parků zvlášť. Tento takzvaný annual pass stojí 80 USD a platí po celý rok, na celé auto a všechny osoby v něm. Více informací naleznete na oficiálních stránkách parků USA.

Jídlo a pití

Kuchyně a stravování ve Wyomingu

Wyoming, jakožto typický západoamerický stát Spojených států, je zemí, kde je samozřejmě velmi oblíbenou součástí pokrmů maso. Chcete-li si dát pořádný americký steak, žebra, grilované kuře…jste na pravém místě. Wyoming je přímo vyhlášený pro ty nejlepší steak houses, kde budete mít možnost ochutnat steak třeba ze samotného jelena wapiti či bizona.

Jelikož je Wyoming opravdu málo obydlená země, moc restaurací mimo větší města nečekejte. Ve městech ale máte možnost se najíst v opravdu příjemných a rodinných restauracích a hospůdkách. Široký výběr různorodých restaurací najdete například v Yellowstonu a Grand Tetonu blízkém městě Jackson.

Nebyl by to správný americký západ, kdybyste ve zdejších městech nenarazili na klasické kovbojské saloony. Bary, vinárny a jiné kluby, na které jsme z Evropy více zvyklí, hledejte spíše ve větších městech, jako je hlavní město Cheyenne či již zmíněný Jackson.

Možnosti stravování v Národním Parku Yellowstone a Grand Teton

Před návštěvou národních parků si určitě připravte s sebou pořádnou svačinu. Můžete si tak vychutnat piknik na mnohých místech k tomu určených a přitom pozorovat nádhernou přírodu kolem. Není nic lepšího. Po parcích se nabízí několik možností stravování, od obchodů po vybrané restaurace, a seznam restaurací najdete přímo na oficiálním webu Yellowstonu či Grand Tetonu. V lepších restauracích a vyhlášených místech blízko oblíbených turistických cílů si nezapomeňte udělat včasnou rezervaci.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Před cestou si nezapomeňte sjednat dostačující cestovní pojištění. Více o pojištění se dočtete v našem článku: jak vybrat cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. 

Lékařská pomoc a výdaje

Obecně ve všech větších městech naleznete moderní nemocnice a zdravotnická zařízení, zdravotní péče je však velmi drahá, proto cestovní pojištění opravdu nepodceňujte a veškeré účtenky a lékařské zprávy v případě, že se dostanete do zdravotních potíží, uschovávejte a okamžitě komunikujte se svojí pojišťovnou. V případě potřeby a naléhavých případů volejte na číslo tísňového volání 911.

Berete-li pravidelně nějaké léky, které nejsou zcela běžné, či potřebujete-li jisté zdravotní pomůcky, doporučuje se si nechat tyto lékařem potvrdit a vzít potvrzení s sebou.

Zdravotní rizika a očkování

Pro cestu do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování, doporučuje se však mít klasická základní očkování, jako je proti tetanu a žloutence A a B.

Ve Spojených státech obecně byste se neměli bát bezpečnosti při jezení místních potravin, mnoho místních restaurací navíc je hygienou přísně hlídáno. Stejně tak se nemusíte obvykle obávat pít vodu přímo z kohoutku, navíc si ji dokonce můžete vyžádat v restauraci k pití.

Bezpečnost ve Wyomingu

Obecně je Wyoming považován za velmi bezpečnou zemi, avšak na kapsáře si dávejte tak jako tak pozor. Přestože se dá říci, že je zde kriminalita prakticky nulová, přes Wyoming projede ohromné množství cizinců, a nikdy nevíte, co od koho čekat.

Nechcete-li mít zbytečné pletky s místní policií, dodržujte rychlost, parkovací hodiny, a především, neřiďte, pokud jste požili alkohol. Pokuty jsou opravdu vysoké. Nejen kvůli případným sankcím ale především kvůli životnímu prostředí a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin, dodržujte pořádek ve volné přírodě a národních parcích, neodhazujte odpadky, a pokud tak není dovoleno, nevzdalujte se od turistických stezek.

Ač se tomu kolikrát nechce věřit, bezpečnosti byste měli dbát také především při cestování autem. Vzdálenosti ve Wyomingu jsou ohromné, při přejezdech mezi městy kolikrát nenarazíte ani na živáčka a uvíznout někde v půli cesty je dosti nepříjemné. Pozor si dávejte také na ledovky či případný sníh a nepodceňujte upozornění, takový sníh v některých oblastech napadá i v létě. Přeci jen se nachází v oblasti Skalnatých hor, kde nadmořská výška umí udělat své.

Velkou obezřetnost mějte také při setkání s místní zvěří. Potkat medvěda či například losa a jelena, není nic příjemného, pokud se vám postaví do cesty. Dejte tedy pozor na všechny cedule a upozornění u silnic a dálnic, například uvidíte-li nápis „open range“ zpozorněte, protože se vám může přes cestu procházet místní dobytek.

Nebezpečím může být samozřejmě i chůze ve volné přírodě, kdy můžete narazit na celou řadu divokých zvířat. Kromě těch zmíněných velkých není neobvyklé narazit na pavouky a hady, jako jsou chřestýši. Hodláte-li se procházet volnou krajinou, buďte opatrní, dbejte upozornění na stezkách, obujte si pevné turistické boty a zbytečně neriskujte.

Jazyk a kultura

Národním jazykem Wyomingu je samozřejmě angličtina.

Kultura a způsob života

Stát, v němž jako v prvním ze států federace získaly ženy právo volit, patří v tomto ohledu k nejotevřenějším státům v Americe. Obyvatelé této málo obydlené země jsou převážně křesťanského vyznání a málokdy narazíte na nevěřícího.

Přestože do Wyomingu ročně proudí miliony turistů, stále si drží tvář pravého amerického západu a váží si svého kulturního bohatství. V hlavním městě Cheyenne mají návštěvníci možnost na vlastní oči spatřit Frontier Days rodeo. Tato událost se koná poslední týden v červenci a počet návštěvníků v této době je zde ohromný. Pokud se chystáte do země v tuto dobu, rozhodně neotálejte s rezervací ubytování, aut v půjčovnách, atd.

Původní obyvatelé země

Původní obyvatelé země, jimiž jsou samozřejmě američtí indiáni, zanechali ve zdejší kultuře nesmazatelný otisk. O jejich současném i minulém životě se můžete něco dozvědět nejlépe v indiánských rezervacích, jako je rezervace Wind River.

Cestování a doprava

Doprava do Wyomingu

je možné se do Spojených Států dopravit lodní přepravou, nejlevnějším a nejrychlejším způsobem dopravy z České republiky je samozřejmě doprava letecká. Nejrušnějším letištěm ve Wyomingu je bezesporu letiště Jackson Hole Airport, které se nachází uvnitř národního parku Grand Teton. Město Jackson je navíc ideálním výchozím bodem pro cestu do Národního Parku Yellowstone i Národního Parku Grand Teton. Logicky je toto nejčastější volba turistů a hlavně v letních měsících i znatelně dražší. Zapůjčení si auta právě v této lokalitě a v tomto období se může prodražit.

V několika dalších městech se nachází letiště obsluhující regionální lety, avšak přelety mezi městy jsou o dost dražší variantou přepravy po státě, nežli třeba autem. Letiště se nachází například v hlavním městě Cheyenne a další městech.

Často realizovanou alternativou přilétajících turistů je letět například do Denveru, Billings či Salt Lake City a zapůjčeným autem poté přijet do Wyomingu. Tato varianta bývá znatelně levnější a je doporučována.

Po příletu do Spojených států, i pokud pouze přestupujete, budete muset projít klasickou imigrační kontrolou (více vstupní podmínky).

Ceny letenek obecně samozřejmě závisí na období, kdy hodláte do Wyomingu vycestovat. Nejčastěji je země navštěvovaná v letním období, ceny letenek v této době čekejte tedy poněkud vyšší. Přečtěte si jak pořídit nejlevnější letenky v našem článku.

Doprava po Wyomingu

Ideálním způsobem dopravy, pokud si zemi hodláte procestovat na vlastní pěst, je samozřejmě auto. Tento způsob dopravy je velmi oblíbený mezi mnoha cestovateli, dostanete se tak na místa, kam byste se hromadnou a meziměstskou dopravu dostávali obtížně. Navíc tento způsob dopravy je pro cizince relativně levnou záležitostí a je nejpohodlnější. Je však dobré mít na paměti, že vzdálenosti mezi městy jsou opravdu velké, a kolikrát pojedete spoustu mil bez toho, že byste potkali živáčka. Mějte proto dostatečně natankováno a naplánujte si přejezdy s rozmyslem.

Půjčovny aut najdete v mnoha větších městech ale i na letištích, kde se půjčovné pravděpodobně prodraží. Jediné, co k půjčení auta potřebujete je splnit základní podmínky. Těmi je věk nad 25 let (pokud jste mladší, mnoho půjčoven vám auto pronajme s vyšším poplatkem a pojištěním auta), vlastnictví kreditní karty (kvůli složení zálohy, platební karta většinou nestačí) a platný řidičský průkaz. I když vám pravděpodobně mnoho autopůjčoven bude tolerovat váš český řidičský průkaz, rozhodně není od věci si zařídit průkaz mezinárodní (do USA tedy Mezinárodní řidičský průkaz dle úmluvy o silničním provoze ze Ženevy). Stojí 50 korun, vydá vám ho magistrát odboru dopravy, předložíte pouze doklad totožnosti a svůj řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii. Většinou je vám průkaz vydán na počkání a platí po 1 rok od data vydání. V případě, že budete nuceni v USA tento řidičský průkaz předložit, předkládejte jej vždy společně s národním řidičským průkazem.

Víte-li, v jakém městě si budete auto půjčovat, jistě je v hodné jej rezervovat předem, vyjde to mnohdy levněji.

Počasí a doba návštěvy

Wyomingské klima je považováno za polosuché (semiaridní, kontinentální).  Wyoming, jakožto jeden ze států takzvaných Rockies, tedy zemí nacházejících se ve Skalnatých horách, je ovlivněn nadmořskou výškou. Klima je tedy vcelku chladné, přestože letní dny bývají v některých oblastech dosti horké, v noci se značně ochladí.

Léta bývají obecně horká a poměrně kratší, kdežto s chladnými dny a studenou zimou se zde setkáme déle. V horských oblastech je třeba v zimě počítat se silným sněžením. Teplotní rozdíly mezi jednotlivými obdobími ale i mezi dnem a nocí, jsou vcelku velké. V letním období teplota kolísá mezi 20 až 35 °C, ale v noci dokáže klesnout i k 10 °C. V zimě se teploty nachází pod bodem mrazu.

Samotný Národní park Yellowstone se potýká s teplotami pod bodem mrazu po 9 měsíců v roce a sněhovou pokrývku si udržuje opravdu dlouho. V zimě dokonce teploty mohou klesnout hluboko pod bod mrazu, až k -20°C. V létě zde teploty obecně dosahují 25-30°C.

Ve výše posazených oblastech, jako je oblast Národního Parku Grand Teton, jsou dešťové i sněhové srážky mnohem větší než v nižších místech země.

Především na přelomu jara a léta je potřeba počítat s výskytem bouřek. Wyoming je dokonce jeden z amerických států, který se především ve své jihovýchodní části potýká s častými tornády.

Kdy vyrazit do Wyomingu

Wyoming, jakožto stát severozápadu, je ideální navštívit v letní sezóně, tedy v květnu až v září.

Nejlepším obdobím na základě počasí, kdy navštívit samotný Národní Park Yellowstone, je tedy taktéž v letní sezóně, tedy období od května do září. V tuto dobu je většina silnic v národním parku otevřena pro veřejnost, kdežto v zimní sezóně je řada z nich uzavřena. Uzavírky silnic, omezenost služeb či množství lidí v jednotlivých měsících si mohou návštěvníci parku detailněji přečíst zde. Období v parku umí být velmi proměnlivé, proto je důležitě při balení nezapomenout jak na slabší tak i teplejší oblečení, včetně něčeho nepromokavého.

Pro návštěvu Národního Parku Grand Teton je ideální dobou červenec a srpen, kdy nehrozí uzavírka silnic a turistických stezek, a návštěvníci si mohou kupříkladu Počínaje zářím je mnoho aktivit v oblasti ukončeno a velká většina silnic je v období od listopadu do dubna uzavřena. Detailnější informace o uzavírkách a zimním provozu si lze detailněji přečíst zde.

Jaro a podzim, tedy měsíce květen, červen a září, s sebou přináší menší davy turistů v obou parcích, snížení cen a vyšší ubytovací kapacity. Chcete-li si užít krásu parků s menšími davy turistů, je toto právě ta ideální doba, kdy Wyoming navštívit.

Především začátkem jara a koncem podzimu již však hrozí uzavírky aktivit a cest, vždy je třeba se informovat na oficiálním webu parků.

Chystáte-li se do horských středisek například do oblasti Jackson Hole, zimní měsíce jsou logicky vrcholovou sezónou.

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna