Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Wyomingu:

Vstupní podmínky

Pro vstup na území Spojených států a tedy i do Wyomingu, potřebujete samozřejmě platný cestovní pas. Výhodou pro obyvatele České republiky je fakt, že pokud hodláte strávit jakožto turista či za účelem obchodní cesty v zemi méně než 90 dnů, nepotřebujete vízum. Již nějakou dobu se dá do země cestovat v rámci bezvízového styku a jedinou podmínkou je získané povolení ESTA (Electronic System for Travel Authorization). V ostatních případech je samozřejmě potřeba si zařídit vízum do Spojených Států.

Detailní informace týkající se vstupních podmínek do USA, užitečné odkazy na podání žádosti o ESTA, jak se připravit na imigrační pohovor či odkaz na americkou ambasádu, naleznete v sekci Vstupní podmínky do USA

Měna a ceny

Oficiálně používanou měnou Wyomingu je samozřejmě Americký dolar (značeno USD, $).

Ať už jste vlastníkem platební karty Visa či MasterCard, neměli byste mít obecně problém s placením. I tak je často doporučováno kromě platební karty mít po ruce i kartu kreditní, například kvůli stržení zálohy na půjčení auta, atd.

Asi nejjednodušším způsobem, jak získat dolary, je vybrat si je přímo z bankomatu, či jednoduše platit kartou. Není tedy třeba do země cestovat s velkým obnosem peněz v hotovosti, ačkoliv směnárny, především ve větších městech či na letištích, jistě najdete.

Přestože neexistuje žádné striktní omezení, kolik jaké měny smíte dovézt či vyvézt, chcete-li přicestovat s objemem vyšším než 10 tisíc amerických dolarů, je třeba je při vstupu do země nahlásit.  

V hlavní letní sezóně, kdy přijíždí do země až 3 miliony turistů, čekejte nárůst cen. Týká se to především ubytování, půjčovného automobilů, cen letenek do země, atd.

Chystáte-li se navštívit během vašeho pobytu několik národních parků či projet i další okolní státy, jistě se vyplatí si zakoupit roční vstupné do parků a vybraných míst, než platit vysoké vstupní poplatky do jednotlivých parků zvlášť. Tento takzvaný annual pass stojí 80 USD a platí po celý rok, na celé auto a všechny osoby v něm. Více informací naleznete na oficiálních stránkách parků USA.

Zdraví a bezpečí

Před cestou si nezapomeňte sjednat dostačující cestovní pojištění. Více o pojištění se dočtete v našem článku: jak vybrat cestovní pojištění. Obecně ve všech větších městech naleznete moderní nemocnice a zdravotnická zařízení, zdravotní péče je však velmi drahá, proto cestovní pojištění opravdu nepodceňujte a veškeré účtenky a lékařské zprávy v případě, že se dostanete do zdravotních potíží, uschovávejte a okamžitě komunikujte se svojí pojišťovnou. V případě potřeby a naléhavých případů volejte na číslo tísňového volání 911.

Berete-li pravidelně nějaké léky, které nejsou zcela běžné, či potřebujete-li jisté zdravotní pomůcky, doporučuje se si nechat tyto lékařem potvrdit a vzít potvrzení s sebou.

Pro cestu do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování, doporučuje se však mít klasická základní očkování, jako je proti tetanu a žloutence A a B.

Ve Spojených státech obecně byste se neměli bát bezpečnosti při jezení místních potravin, mnoho místních restaurací navíc je hygienou přísně hlídáno. Stejně tak se nemusíte obvykle obávat pít vodu přímo z kohoutku, navíc si ji dokonce můžete vyžádat v restauraci k pití.

Obecně je Wyoming považován za velmi bezpečnou zemi, avšak na kapsáře si dávejte tak jako tak pozor. Přestože se dá říci, že je zde kriminalita prakticky nulová, přes Wyoming projede ohromné množství cizinců, a nikdy nevíte, co od koho čekat.

Nechcete-li mít zbytečné pletky s místní policií, dodržujte rychlost, parkovací hodiny, a především, neřiďte, pokud jste požili alkohol. Pokuty jsou opravdu vysoké. Nejen kvůli případným sankcím ale především kvůli životnímu prostředí a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin, dodržujte pořádek ve volné přírodě a národních parcích, neodhazujte odpadky, a pokud tak není dovoleno, nevzdalujte se od turistických stezek.

Ač se tomu kolikrát nechce věřit, bezpečnosti byste měli dbát také především při cestování autem. Vzdálenosti ve Wyomingu jsou ohromné, při přejezdech mezi městy kolikrát nenarazíte ani na živáčka a uvíznout někde v půli cesty je dosti nepříjemné. Pozor si dávejte také na ledovky či případný sníh a nepodceňujte upozornění, takový sníh v některých oblastech napadá i v létě. Přeci jen se nachází v oblasti Skalnatých hor, kde nadmořská výška umí udělat své.

Velkou obezřetnost mějte také při setkání s místní zvěří. Potkat medvěda či například losa a jelena, není nic příjemného, pokud se vám postaví do cesty. Dejte tedy pozor na všechny cedule a upozornění u silnic a dálnic, například uvidíte-li nápis „open range“ zpozorněte, protože se vám může přes cestu procházet místní dobytek.

Nebezpečím může být samozřejmě i chůze ve volné přírodě, kdy můžete narazit na celou řadu divokých zvířat. Kromě těch zmíněných velkých není neobvyklé narazit na pavouky a hady, jako jsou chřestýši. Hodláte-li se procházet volnou krajinou, buďte opatrní, dbejte upozornění na stezkách, obujte si pevné turistické boty a zbytečně neriskujte.

Jazyk a kultura

Národním jazykem Wyomingu je samozřejmě angličtina.

Stát, v němž jako v prvním ze států federace získaly ženy právo volit, patří v tomto ohledu k nejotevřenějším státům v Americe. Obyvatelé této málo obydlené země jsou převážně křesťanského vyznání a málokdy narazíte na nevěřícího.

Přestože do Wyomingu ročně proudí miliony turistů, stále si drží tvář pravého amerického západu a váží si svého kulturního bohatství. V hlavním městě Cheyenne mají návštěvníci možnost na vlastní oči spatřit Frontier Days rodeo. Tato událost se koná poslední týden v červenci a počet návštěvníků v této době je zde ohromný. Pokud se chystáte do země v tuto dobu, rozhodně neotálejte s rezervací ubytování, aut v půjčovnách, atd.

Původní obyvatelé země, jimiž jsou samozřejmě američtí indiáni, zanechali ve zdejší kultuře nesmazatelný otisk. O jejich současném i minulém životě se můžete něco dozvědět nejlépe v indiánských rezervacích, jako je rezervace Wind River.

Jídlo a pití

Wyoming, jakožto typický západoamerický stát Spojených států, je zemí, kde je samozřejmě velmi oblíbenou součástí pokrmů maso. Chcete-li si dát pořádný americký steak, žebra, grilované kuře…jste na pravém místě. Wyoming je přímo vyhlášený pro ty nejlepší steak houses, kde budete mít možnost ochutnat steak třeba ze samotného jelena wapiti či bizona.

Jelikož je Wyoming opravdu málo obydlená země, moc restaurací mimo větší města nečekejte. Ve městech ale máte možnost se najíst v opravdu příjemných a rodinných restauracích a hospůdkách. Široký výběr různorodých restaurací najdete například v Yellowstonu a Grand Tetonu blízkém městě Jackson.

Nebyl by to správný americký západ, kdybyste ve zdejších městech nenarazili na klasické kovbojské saloony. Bary, vinárny a jiné kluby, na které jsme z Evropy více zvyklí, hledejte spíše ve větších městech, jako je hlavní město Cheyenne či již zmíněný Jackson.

Možnosti stravování v Národním Parku Yellowstone a Grand Teton

Před návštěvou národních parků si určitě připravte s sebou pořádnou svačinu. Můžete si tak vychutnat piknik na mnohých místech k tomu určených a přitom pozorovat nádhernou přírodu kolem. Není nic lepšího. Po parcích se nabízí několik možností stravování, od obchodů po vybrané restaurace, a seznam restaurací najdete přímo na oficiálním webu Yellowstonu či Grand Tetonu. V lepších restauracích a vyhlášených místech blízko oblíbených turistických cílů si nezapomeňte udělat včasnou rezervaci.

Ubytování

Wyoming přijíždějícím návštěvníkům nabízí celou škálu ubytovacích možností. Ubytovat se je možné v drahých hotelech, ale také klasických motelech (Motel 6, Super 8), hostincích, kempech, v BaB neboli bead and breakfast, AirBnb, atd. S nalezením ubytování vám pomohou v návštěvnických centrech, kterých je po celé zemi a v parcích celá řada. Ale nejlepší a nejlevnější je si najít ubytování sami, například přes booking.com či přímo přes stránky zmíněných motelů a hostelů. Více si můžete přečíst v našem článku: jak najít levné ubytování na cestách.

Ubytování najdete ve všech větších městech, motely při hlavních silničních tazích a okolo turistických destinací jako jsou národní parky, kde je však ubytování po většinou nadražené a v hlavní sezóně rychle obsazené.

Ubytovací kapacity tedy ubývají a ceny rostou s příchodem hlavní sezóny, kterou je samozřejmě léto, kdy nejvíce lidí přijíždí, aby navštívili národní parky Yellowstone a Grand Teton, či se stali svědky největší události týkající se amerického rodea Frontier Days v Cheyenne. S tímto je nutné počítat a včas dopředu si naplánovat itinerář vaší cesty a potřebné ubytování v takových místech včas rezervovat.

Budete-li projíždět například oblastmi, kde mnoho dělníků pracuje na ropných či plynových polích, v dolech a jiných průmyslových oblastech, může se stát, že motely budou sloužit těmto lidem jako ubytovny a velkou část ubytovacích kapacit tak sníží.

Spaní v autě

Velká spousta turistů cestuje po Wyomingu autem a častou otázkou je problematika spaní v autě. Spaní v autě je jistě levnou variantou na cestách, ale dejte pozor na místa, kde spíte. Soukromé pozemky, soukromá parkoviště u obchodních domů či hotelů, a mnohá další místa bývají často zákonem zakázána využívat pro přenocování. Zastavíte-li poblíž rodinných domů, může se stát, že na vás někdo zavolá policii a tomu se určitě chcete vyhnout. Za zeptání se majitele domu však nic nedáte a je celkem velká možnost, že vám nejen spaní na jeho pozemku dovolí, ale ještě vás pozve na večeři. Stejně tak zaparkovat na naprosto osamocených místech jako jsou lesy, vzdálená odpočívadla a jiná nepříliš bezpečná místa, není opravdu dobrý nápad.

Ubytování v oblasti parku Yellowstone a Grand Teton

Ubytovat se můžete buďto přímo v parcích nebo blízkém okolí s tím, že budete muset dojíždět velké vzdálenosti. Většina turistů se do Yellowstonu i Grand Tetonu chystá v letním období. Právě v tuto dobu navštíví zemi kolem tří milionů lidí a ubytovací kapacity především v uvnitř parků jsou velmi rychle vyprodané. Chcete-li tedy bydlet přímo uvnitř parků, provádějte rezervaci dlouho dopředu. 

Yellowstone

V parku Yellowstone a v okolních městech se nachází celá řada ubytování, na turisty tu bývající dobře připraveni. Chcete-li za ubytování ušetřit a nelpíte-li na pohodlných chatách přímo v parku, velice oblíbený je řetězec motelů Super 8 například v Jacksonu či třeba v Cody či Motel 6 například v Jacksonu. Přesto ani s rezervací těchto motelů neotálejte.

Ubytovat se zde však v Yellowstonu můžete také v jednom z 12 kempů (campgrounds), pokud již nebude obsazeno. Chcete-li si zajistit možnost spaní v kempu, dorazte do něj brzy ráno či si v těch, které jdou rezervovat, zajistěte místo předem. Mějte s sebou dostatek hotovosti (za stan se platí cca 10-12USD za noc), platíte u vstupu vhození peněz v obálce do schránky. V nejbližších informačních centrech vám velmi rádi poradí, které kempy a kde jsou ještě volné. Rozhodnete-li se přespat v kempu, využijte možnosti rozdělání ohýnku (pouze na předem vyznačených místech) a užijte si pozorování noční oblohy. Dřevo na ohýnek si musíte dovézt, zakoupíte na benzínkách či často v kempech. Vždy dodržujte veškerá pravidla bezpečnosti, jako je například ukládání jídla do speciálních boxů.

Skvělou možností, i když o něco dražší, je Airbnb, budete-li mít štěstí, budete spát v krásné dřevěné chatce uprostřed ničeho parku Yellowstone. 

Oficiální stránky parku nabízí možnost rezervace zde.

Grand Teton

V parku Grand Teton a v okolních městech taktéž naleznete celou řadu možností ubytování. Velmi oblíbenou a levnou variantou oproti dražší chatám přímo v parku je řetězec motelů Super 8 v Jacksonu či Motel 6 taktéž v Jacksonu. Ubytovat se přímo v parku však můžete také v jednom z 6 tábořišť (campgrounds), pokud již nebude obsazeno. Oficiální stránky parku nabízí možnost rezervace dalšího ubytování přímo v parku zde. Cena za stan a noc se pohybuje kolem 15-17 USD.

Další obecné praktické informace pro cestu do USA naleznete v sekci USA praktické info.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna